SEKTÖREL › SEAT'lar tüm iklim şartlarına hazır...

SEAT'lar tüm iklim şartlarına hazır...

02 Nisan 2017 / 16:37 SEAT'ın üretim tesisindeki iklim odasında farklı hava koşulları simüle ediliyor...

SEAT'lar tüm iklim şartlarına hazır...

SEAT’ın Barselona’daki Martorell Üretim Merkezi’nde bulunan iklim odasında Sahra Çölü sıcağından, kutup soğuklarına kadar her türlü zorlu hava ve iklim koşullarının birkaç dakika içinde oluşturulabildiği açıklanıyor. Markanın yeni modelleri ve otomobil parçaları, bu odada sıfırın altında 40 santigrat dereceden, 110 santigrat dereceye kadar farklı iklim şartlarında bir dizi zorlu teste tabi tutuluyor.

Bu odada farklı hava sıcaklıklarının yanında; nem veya kuru hava şartları gibi diğer dış atmosferik koşullar da oluşturulabiliyor. Böylece kaporta ve diğer aksamların paslanmaya karşı dayanıklılığı da test edilebiliyor.

SEAT kalite mühendisleri, bu odada Xenotest adı verilen teknoloji ile ayrıca güneş ışığının gücünü de simule ediyorlar. Mühendisler, aynı odada hem Meksika’nın yakıcı güneşini hem de Kuzey Avrupa’nın nispeten daha zayıf olan güneş ışınlarını otomobil parçalarına 120 güne varan süre boyunca yansıtarak, parçaların performansını ölçebiliyor. 

Tabii tüm bunlara ek olarak, yeni SEAT modellerinin, satışa sunulmadan veya yeni parçalar seri üretime geçmeden, dünyanın farklı iklimlerinde, gerçek ortamlarda test edildiği de belirtiliyor.

ÇOK OKUNANLAR