SEKTÖREL › Stellantis, İtalya’daki ilk batarya teknoloji merkezini açtı

Stellantis, İtalya’daki ilk batarya teknoloji merkezini açtı

20 Eylül 2023 / 21:47 Stellantis'in Torino'daki ileri teknolojiye sahip Batarya Teknolojisi Merkezi 40 milyon euro değerinde!

Stellantis, İtalya’daki ilk batarya teknoloji merkezini açtı

Stellantis, İtalya’nın Torino şehrindeki Mirafiori kompleksinde, ilk Batarya Teknolojisi Merkezi’ni açtı. Kendi alanında İtalya’nın en büyüğü olan merkez, aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük Batarya Teknoloji Merkezleri arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Stellantis’in, gelişimi için 40 milyon euroluk yatırım yaptığı, ileri teknolojiyle donatılan merkez; Stellantis bünyesindeki markaların yakında pazara sunulacak modelleri için enerji sağlayacak batarya paketleri, modüller, yüksek gerilim hücreleri, yazılım tasarlama, geliştirme ve test etme yeteneklerini artırıyor.

2c33c21d330b5172f136c5690ce22fd5_1.jpg

Mirafiori Batarya Teknolojisi Merkezi’nde, büyük bölümü Stellantis’ten olmak üzere 100’den fazla çalışan bulunuyor. Buradaki çalışanlar, iklim stres testleri ve batarya kullanım ömrü dayanıklılık testleri gerçekleştirecekler. Batarya yönetim sistemi (BMS) yazılım geliştirme ve kalibrasyon yaparak, analiz ve kıyaslama için batarya paketlerinin ve hücrelerin sökülmesini gerçekleştirerek denetleyecekler. Stellantis ayrıca 6 giga-fabrikayı içerecek, küresel batarya geliştirme ve üretim ağının bir parçası olarak, Kuzey Amerika için Windsor-Ontario-Kanada’da da bir Batarya Teknolojisi Merkezi inşa ediyor.

Yeni merkezi değerlendiren Stellantis Baş Mühendislik ve Teknoloji Sorumlusu Ned Curic, “Müşterilerimize akıllı ve sürdürülebilir çözümler sunuyor olmamız, bize mobiliteyi yeniden tanımlamak için önemli bir fırsat yaratıyor. Mirafiori’deki yeni Batarya Teknolojisi Merkezimiz, sınıfının en iyi ürünleri tasarlamak, test etmek, doğrulamak ve üretmek için ihtiyaç duyduğumuz ekipman ve yetenekli insanları bir araya getiriyor. Bu ürünler, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve dünya genelinde müşterilerimize sınıfının en iyi elektrikli araçlarını sunmayı hızlandıracak” dedi.

2c33c21d330b5172f136c5690ce22fd5_0.jpg

Elektrikli araç batarya paketlerine yönelik, tasarımdan geliştirmeye, testten üretime kadar önemli kilometre taşlarının dikey entegrasyonu, Stellantis’in müşteri odaklı, yüksek performanslı, sınıfının en iyi BEV (Bataryalı Elektrikli Araç) araçlarını üretme stratejisinin temelini oluşturuyor. Daha önce EV (Elektrikli Araç) Günü 2021 sunumunda ayrıntılı olarak açıklandığı üzere; Stellantis’in batarya planı; rekabetçi maliyetlerle, batarya hücre ve modüllerinin gövde ve paket montajında tasarım verimliliği ile tüm müşterilere hizmet edecek ikili kimya stratejisini içeriyor. Üç aşamalı olarak 8 bin metrekarelik alana kurulan Mirafiori Batarya Teknolojisi Merkezi, 32 adet iklim test odasına sahip. Bunların 24 adedi batarya paketlerini test etmek üzere içine girilen odalardan oluşurken, geri kalan 8 adedi ise hücreleri test eden odacıklardan oluşuyor. İçine girilebilen 24 odada, iklim, -40 ila +60 derece aralığında değişkenlik gösterirken, dakikada maksimum 20 derecelik bir değişimle, nem-sıcaklık açısından kontrol edilebiliyor. Merkez, eşzamanlı olarak 47 adede kadar batarya paketini test edebiliyor.

Stellantis Foto Galeri Tüm Stellantis Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR