GÜNDEM › Toyota, şehir içi ulaşıma el atıyor

Toyota, şehir içi ulaşıma el atıyor

30 Eylül 2014 / 12:10 Toyota, tamamen yeni bir sürdürülebilir ulaşım “Cité lib by *Ha:mo” projesine Fransa’nın Grenoble şehrinde başlıyor

Toyota, şehir içi ulaşıma el atıyor

Toyota, çevreci teknolojilerin lider markası olarak şehir içi ulaşımında devrim niteliği taşıyan bir ortaklığa imza attı. Beş şirketin ortaklığında gerçekleştirilen projede Japon üretici, Grenoble Şehir Yönetimi, Metro Yönetimi, Fransız elektrik şirketi EDF, ona bağlı Sodetrel şirketi ve deneyimli araç paylaşım operatörü Cité lib yer alıyor. Bu yenilikçi otomobil paylaşım hizmeti, şehirlerde yaşayanlar için kişisel sürdürülebilir ulaşım adına devrim yaratacak bir çözüm sunuyor. Toyota, ultra kompakt i-ROAD ve Toyota Auto Body COMS kişisel mobilite otomobilleri ile gerçekleşecek projede önemli bir role sahip.

1 Ekim 2014 tarihinde başlanacak ve 3 yıl sürecek proje boyunca; 35 adet Toyota i-ROAD ve 35 adet Toyota Auto Body COMS elektrikli otomobil ve 27 şarj noktası kullanılacak.

Toyota’nın ilk etapta 70 araçla hizmet vereceği ve süreç içinde geliştireceği sistemi kullanmak için, yolcuların Cité lib aplikasyonunu akıllı telefonlarına indirmeleri veya Cité lib web sitesinden otomobil rezervasyonu yaptıktan sonra, otomobili alacakları ve bırakacakları şarj noktalarını seçerek ödeme yapmaları yeterli oluyor. Araçlar ve şarj istasyonları, Grenoble ulaşım sisteminin bilgi teknolojileri altyapısına bağlı olarak çalışıyor. Kullanıcılar, otomobili bir şarj noktasından alıp, gidecekleri yerde bulunan diğer şarj noktasına bırakacaklar, bu sayede ilk aldıkları noktaya aracı teslim etmelerine gerek kalmayacak.

Diğer şehir içi taşımacılık ağlarıyla bağlantılı olan bu sistem, böylece CO2 emisyonlarının azalmasına önemli ölçüde katkı sağlayarak, insanların daha temiz bir hava solumasını sağlayacak.

Yenilikçi, eğlenceli bir sürüşe sahip Toyota i-ROAD, motosikletlerin sağladığı manevra kabiliyetini, otomobillerin sunduğu konfor ve denge ile birleştiriyor. Motosiklet gibi arka arkaya oturma düzeniyle i-ROAD, iki kişilik ulaşımda tercih edilen model olacak. Diğer model olan dört tekerlekli Toyota Auto Body COMS ise, kullanıcıya bir kişilik oturma alanı ve ayrıca bagaj alanı sunuyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR