SEKTÖREL › V60 Plug-in Hybrid ilk yol testine çıktı

V60 Plug-in Hybrid ilk yol testine çıktı

28 Mayıs 2011 / 02:33 Volvo, V60 Plug-in Hybrid modelinin ilk resmi test sürüşünü Michelin Challenge Bibendum’da gerçekleştirdi

V60 Plug-in Hybrid ilk yol testine çıktı
Volvo V60 Plug-in Hybrid'in ilk resmi yol testi, Berlin’de düzenlenen 11’inci Michelin Challenge Bibendum organizasyonunda gerçekleştirildi. Volvo Car Corporation, bu sürdürülebilirlik yarışına Volvo V60 Plug-in Hybrid, Volvo C30 Electric ve Volvo V50 DRIVe modelleriyle katıldı.

İlk yol sürüş testine Michelin Challenge Bibendum’da çıkan Volvo V60 Plug-in Hybrid'de sürücü, istediği sürüş modunu gösterge tablosunda yer alan üç ayrı düğme aracılığıyla seçiyor: Pure, Hybrid ve Power... “Pure” modunda mümkün olduğunca sadece elektrik motoruyla çalışan otomobil bu modda 50 km’ye kadar yol gidebiliyor. “Hybrid” modundaysa; dizel motor ve elektrikli motor, sürüş zevkiyle düşük çevresel etki arasında optimum dengeyi sağlayacak şekilde birbiriyle etkileşiyorlar. 49 g/km'lik CO2 emisyona ve 1.9 lt/100 km yakıt tüketimine imza atan otomobilin bu modda gidebileceği toplam mesafe 1200 km’ye kadar çıkabiliyor. Üçüncü sürüş modu olan “Power”daysa otomobile mümkün olan en iyi performans sağlanması amacıyla 215+70 bg güç ve 440+200 Nm tork üretiliyor.

Otomobilin ön tekerlekleri, 215 bg/440 Nm üreten 2.4 litre hacimli beş silindirli bir turbodizel motordan güç alıyor. Arka aks ise 12 kWh lityum-iyon aküyle desteklenen 70 bg gücünde bir elektrikli motora sahip. 2012 yılından itibaren satışa sunulması planlanan V60 Plug-in Hybrid, Volvo Cars ile İsveçli enerji şirketi Vattenfall arasındaki sıkı işbirliğinin bir ürünü.
 
Volvo Car Corporation’ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens, “Gerçek otomobil severlerin ‘yeşil’ düşünmelerini sağlayabilmek için onlara gerçek sürüş zevkini artıran, adrenalin patlamasından ödün vermeden düşük karbondioksit emisyonuyla otomobil kullanma seçeneğini sunmanız gerekir,” diyor ve şunları ekliyor: "Michelin Challenge Bibendum yarışında hızlanma ve yol tutuşunun yanı sıra enerji-etkin sürüş özellikleri de test edildiği için, otomobillerimiz çok iyi sonuçlar aldı. Bu otomobillerin üçü de bütün Volvo modelleri gibi mükemmel ekipmanlara, konfora, spor görünüme ve güvenliğe sahip.”
 

ÇOK OKUNANLAR