SEKTÖREL › Yeni Mercedes-Benz GLE sınırlı sayıda geldi

Yeni Mercedes-Benz GLE sınırlı sayıda geldi

12 Mayıs 2024 / 09:25 Mercedes-Benz'in en lüks SUV modellerinden GLE, 300 d 4MATIC seçeceğiyle satışa sunuldu

Yeni Mercedes-Benz GLE sınırlı sayıda geldi

Mercedes-Benz'in E segment SUV modeli GLE, sınırlı sayıda Türkiye pazarına sunuldu. 1997 yılında yollara çıkan M Serisi'nin takipçisi olan GLE, lüksü, konforu ve arazi yeteneklerini bir arada sunuyor. Türkiye pazarına 269 beygir gücü ve 550 Nm tork değerleri sunan 2.0 litrelik turbo dizel motora sahip GLE 300 d 4MATIC versiyonuyla ithal edilen GLE'de 20 bg ek güç ve 200 Nm ek tork sağlayan 48V'lik bir hafif hibrit sistem bulunuyor. 0'dan 100 km/s hıza 6.9 saniyede ulaşan GLE 300 d 4MATIC'in ortalama yakıt tüketimi ise 6,7-7,5 lt/100 km olarak veriliyor.

GLE SUV’ye daha modern bir görünüm kazandıran çeşitli kapsamlı dış tasarım değişiklikleri arasında yeni ön tampon tasarımı görsel olarak daha çok öne çıkıyor. GLE’de kullanılan krom bileşen detaylı iki yatay kanatçık, radyatör ızgarasıboyunca uzanıyor. Dış hava giriş ızgarasında da yatay bir krom kanatçık bulunuyor.

Mercedes-Benz araçların karakteristik özelliği olan farların ışık parlaması Standart Yüksek Performans LED farlarda, iki ışık çıkış noktası ile öne çıkan gündüz sürüş farını tamamlıyor. MULTIBEAM LED işleviyle dört ışık çıkış noktası sunuluyor. Ayrıca GLE’de güncellenen stop lambalarının iç tasarımı da ışık huzmesini iki yatay blok ile oluşturuyor.

GLE'nin renk paletine sodalit mavi (metalik) ve MANUFAKTUR alpin gri (mat) renk seçenekleri de eklenmiş. Aerodinamik özellikleri optimize edilmiş 19 ve 20 inç boyutlarda iki hafif alaşım jant, GLE için sunulan kapsamlı seçenekleri tamamlıyor. Jantlar, parlak dış kaplaması ve beş ikiz parmaklı tasarımıyla öne çıkıyor. Mercedes-Benz logosunun hareketli yansımasıyla dikkat çeken ortam aydınlatması da yeni bir özellik. 

174606c86e71a55498d98ea694291ab0_0.jpg

GLE’de ilk defa, yatay kollarda sensör yüzeylerine sahip en yeni nesil direksiyon simidi kullanılıyor. Sürücü, direksiyon simidinin sağ ve sol tarafında bulunan dokunmatik bileşenler sayesinde, sürücü ekranını ve merkezi ekranıdireksiyon simidi üzerinden kullanabiliyor. 

İç mekânda göze çarpan başka bir özellik ise merkezi ve yan havalandırma deliklerinde kullanılan krom detaylar. Önceki serilerde siyah kenarlı olmakla birlikte, artık bu bileşenler Mercedes-Maybach GLS’de olduğu gibi gerçek galvaniz metal kaplamaya sahip. 

İç mekân döşeme seçenekleri, klasik ve yenilikçi tasarımlar arasında geniş ölçüde çeşitlilik göstermeye devam ediyor. Mercedes-Maybach GLS’de kullanılan ve artık ayrıca GLE SUV modelinde mevcut olan ‘MANUFAKTUR piyano boyası siyah çizgili süslemeler’ öne çıkıyor. Siyah tasarımlar seçildiği durumda, napa deri döşemeli koltuklar da sunuluyor. Ortam aydınlatmasıyla birlikte, S-Serisi ile aynı renkler ve kombine renk seçenekleri arasından seçim yapılabiliyor. 100 W güç çıkışına sahip 2 USB port pratik bir şarj seçeneği olarak arka koltuk kol dayamasında yer alıyor.

Yüksek kaliteli bir ses sistemi olan Burmester® Surround Ses Sistemi artık kişisel ses ayarları ve etkileyici Dolby Atmos ses deneyimi sunuyor. Burmester® Surround Ses Sistemi’nin diğer özellikleri arasında 13 hoparlör, 13 ayrı amplifikatör kanalı ve 590 watt sistem güç çıkışı bulunuyor.

Yeni bir sistem olarak sunulan Energizing Air Control Sistemi, hava kalitesi ve ince partikül sensörleri aracılığıyla hava kalitesini izliyor. İki aşamalı filtre tasarımı, ince partikül oranını ve diğer kirletici bileşenlerini büyük ölçüde azaltıyor. Ölçüm değerine bağlı olarak, araç temiz hava ve hava çevrimi modları arasında akıllı bir sistemle geçiş yapıyor.

174606c86e71a55498d98ea694291ab0_1.jpg

İkinci nesil MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) Bilgi-Eğlence Sistemi, GLE’de de artık güncel. Hem donanımda hem yazılımda kaydedilen önemli gelişmeler sayesinde, araç iç mekânı daha dijital ve daha akıllı. Akıllı ekran görünümlerine sahip LCD ekranlar üzerinden birçok araç ve konfor özelliği kontrol edilebiliyor. 12,3 inç büyüklüğe sahip sürücü ekranı ve merkezi ekranlar, daha önceki modellerle aynı. Merkezi ekran doğrudan ve dokunmatik olarak kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Apple Car Play ve Android Auto artık kablosuz olarak da sunuluyor.

Sürücü ekranı ve merkezi ekran, bütüncül ve estetik bir deneyim sunuyor. Bu ekranlar bilgiyi yapılandırılmış ve açıkça tanımlanmış bir şekilde ulaştırıyor. Toplam 3 ekran tasarımı (klasik, sportif, akıllı) ve 4 mod (navigasyon, yardım, hizmet, arazi) ile görünüm kişiselleştirilebiliyor.

"Hey Mercedes" sesli asistan interaktif ve öğrenme kabiliyetine sahip. Sürücü ve yolcular ayrıca "Hey Mercedes" etkinleştirme komutunu kullanmaya gerek olmadan sesli olarak belirli işlemleri devreye alabiliyor. Bunlar arasında örneğin telefon çağrısı yanıtlama da bulunuyor. Hey Mercedes ayrıca "Yardım" komutunu duyması üzerine araç işlev ve özelliklerini açıklıyor, bir akıllı telefonun Bluetooth ile nasıl bağlandığı veya ilk yardım setinin nerede olduğu sorulduğunda yardımcı oluyor. Hey Mercedes, sürücü ve yolcuların konumunu belirliyor. İç mekân aydınlatması veya güneşlik gibi diğer araç özellikleri de artık sesli komutla kontrol edilebiliyor.

GLE’deki Off-Road Engineering Paketi kapsamı da yeniden düzenlenmiş. Paketin içinde motor altı koruması ve AIRMATIC havalı süspansiyon sisteminin yanında yerden 30 mm daha fazla yükseklik gibi avantajlı özellikler bulunuyor. Mevcut MBUX sürümünde bulunan "Arazide Sürüş Modu", eğim, yalpa açısı, yön (pusula) ve direksiyon açısı gibi özel içeriği yeni bir görsel deneyime dönüştürüyor. 360° kameralı Park Paketi’nin sunduğu "şeffaf motor kaputu" özelliği sürücünün yol üzerinde bulunan büyük taşlar veya derin çukurlar gibi engelleri daha iyi fark etmesini sağladığından sürücüye son derece yardımcı oluyor. Bu özellik ayrıca rampa veya tepelerden geçerken de avantaj sağlıyor.

Çekiş gücü daha da artırılan GLE’nin özel olarak tasarlanan dört tekerlekten çekiş sistemi ve vites oranı, 3,5 tona kadar yüksek çekiş kapasitesi ve 140 kg’ye kadar çekiş gücü sunuyor. Tamamen elektrikli römork bağlantısı; bagaj kapağıüzerinde bulunan bir düğme veya merkezi ekran paneli ile tek bir düğmeye basarak aracın altından dışarıya doğru açılıyor ve otomatik bir şekilde çalışma konumunda sabitleniyor. 

GLE’de yeni olan bir başka özellik de navigasyon sistemi için römork güzergâh planlayıcısı. Önceden tanımlanmış römorkla sürüş için uygun olan ve büyük sapmalar veya zaman kaybı içermeyen rotalar merkezi ekrandan planlanabiliyor. Kapsamı genişletilen Römork Manevra Yardımcısı artık kameralı sistem üzerinden de çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR