TEKNOLOJİ › Yeni nesil BMW iDrive tanıtıldı

Yeni nesil BMW iDrive tanıtıldı

25 Mart 2021 / 11:09 Sekizinci nesil BMW iDrive markanın tamamen elektrikli iX ve i4 modelleriyle sunulacak

Yeni nesil BMW iDrive tanıtıldı

İlk kez 20 yıl önce lanse edilen BMW iDrive, sekizinci nesline kavuştu. Merkezinde BMW İşletim Sistemi 8’in yer aldığı yeni nesil BMW iDrive, sürüş bilgileri, ekranlar, kontroller ve sürücü arasında adeta simbiyotik bir bağlantı kuruyor. 

Geçen yıl BMW iX modeliyle birlikte ön gösterimi gerçekleştirilen yeni BMW iDrive'ın entegre olduğu kavisli panel, 12,3 inçlik bilgi ekranı ile 14,9 inçlik kontrol ekranını bir araya getiriyor. Bu kavisli panel sayesinde kullanılan fiziki düğme sayısı neredeyse yarı yarıya azaltılırken, aynı zamanda orta konsol ve gösterge panelleri de net ve minimalist bir tasarıma kavuşmuş. Bilindik iDrive kumandası, orta konsoldaki merkezi kontrol öğesi olarak konumlandırılmaya devam ederken, BMW iX’de kullanılan cam efektli kaplama premium hissini kuvvetlendiriyor.

6ed1adb2a6837951ba01a1a8f3eabfc3_2.jpg

Göz alıcı grafikleri, modern renkleri, fütüristik dokusu ile etkileyici ve sürükleyici bir görsel görünüm yaratan kullanıcı arayüzü herhangi bir anda en doğru miktarda bilgiyi basit ve anlaşılır şekilde sunmak için optimize edilmiş. Sürücü odaklı bilgi ekranı, cömertçe boyutlandırılmış yüzeyi, dinamik ışık efektleri, güçlü renk derinliğinin yanı 200 ppi gibi son derece yüksek grafik çözünürlüğüne sahip.

Direksiyon simidinin arkasındaki ekranlar için mevcut olan kapsamlı kişiselleştirme seçenekleri, direksiyondaki işlev tuşları aracılığıyla kolay bir şekilde seçilebiliyor. Sürücü, kişisel tercihe veya sürüş durumuna göre üç mod arasında geçiş yapabiliyor. “Drive” modu, ayrı ayrı seçilebilen bilgileri göstermek için bilgi ekranının ortasında dinamik olarak değişen bir alanı kullanırken, “Focus” modu dinamik sürüş durumları için tasarlanmış. “Gallery” modu ise, widget içeriğine mümkün olduğu kadar çok yer açmak için sürüş bilgisi görünümünü en aza indiriyor. 

6ed1adb2a6837951ba01a1a8f3eabfc3_0.jpg

Yeni nesil BMW iDrive, BMW Akıllı Kişisel Asistan için ek özellikler de getiriyor. Kullanıcılar BMW Akıllı Kişisel Asistan'a seçtikleri bir isim tanımlayabilirken, daha sonra bunu bir komut olarak da kullanabiliyorlar. Asistanın ayrıca farklı boyutlarda ve parlaklık seviyelerinde ışık kürelerinden oluşan yeni bir “yüzü” var. Bu “yüz” farklı duyguları ve ruh hallerini sözlü olmayan, insan benzeri bir şekilde ifade edebilen güvenilir ve çekici bir auraya sahip.

BMW Akıllı Kişisel Asistan'ın işlevselliğinde de ilerlemeler kaydedilmiş. Genişletilmiş bir temel veri havuzu, yalnızca dijital asistanı daha akıllı hale getirmekle kalmamış, aynı zamanda içeriğe göre hareket etmesini de sağlamış. BMW Akıllı Kişisel Asistan otomobilde bulunanlarla ne zaman ve nasıl iletişim kuracağını düşünürken çevresindeki durumu hesaba katabiliyor. Ayrıca BMW Akıllı Kişisel Asistan, onunla kimin konuştuğunu ayırt edebiliyor.

6ed1adb2a6837951ba01a1a8f3eabfc3_1.jpg

"Harika Giriş Anları" (Great Entrance Moments), sürücünün otomobile ilk yaklaştığı andan yolculuğun başlayacağı ana kadar benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Ultra geniş bant radyo teknolojisi, tüm bu özelliklerin temelini oluştururken, otomobil ile anahtar arasında hassas konum belirlemeye olanak tanıyor. Ayrıca otomobil, sürücünün tam olarak nereden yaklaştığını ve ne kadar uzakta olduğunu tahmin edebiliyor. Mesafe üç metrenin altına düştüğü anda otomobil uyanmaya başlarken, bunu dış ışıkları kullanarak giderek yoğunlaşan, dinamik bir aydınlatma efektiyle gösteriyor. Kabinde şık bir ışık yanarken, sürücü kapısının yakınında, geometrik formlara sahip halı benzeri aydınlatma efektiyle otomobile giriş yolu gösteriliyor. 

Sürücü bir buçuk metre mesafe içinde hareket ettiğinde, taşıdığı anahtar sayesinde otomobilin kilidi açılıyor. Bir kapının açılması, koltuğun giriş yardımı özelliğini, direksiyon simidi ısıtmasıyla birlikte etkinleştiriyor. Kavisli ekranın tamamı, sistemin başladığını gösteren BMW’ye özgü bir karşılama animasyonu oluşturuyor.

YENİ BİR ÖZELLİK; "MODLARIM"

Yeni “Modlarım” özelliği, sürücünün kişisel tercihlerine göre tasarlanmış her şeyi kapsayan bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. “Modlarım”, görmeden işitmeye ve dokunmaya kadar birçok duyuyu algılayabiliyor. Sesli komutla veya orta konsoldaki özel bir düğme kullanılarak çok kolay bir şekilde kontrol edilebiliyor. “Modlarım” otomobildeki on farklı parametreyi hassas bir şekilde birleştirebiliyor. Bu parametreler, sürüş sistemi, şanzıman kontrolü, direksiyon özellikleri ve şasi ayarları gibi önceki sürüş deneyimlerini içeriyor. Etkinleştirilen konfigürasyon, “Modlarım” için özel olarak geliştirilen ekran rengindeki değişiklikle gösteriliyor. “Modlarım” arasında geçiş yapmak, motor sesinin ayarlanması dahil akustik değişiklikler de üretiyor. Yeni BMW iDrive sistemi “Efficient”, “Sport” ve “Personal” modlarına sahip. Gelecekte BMW iDrive'ın devam eden gelişiminin bir parçası olarak başka modların da eklenmesi planlanıyor. 

ÇOK OKUNANLAR