SEKTÖREL › Yeni Skoda Octavia'nın güvenliği yeniden tescillendi

Yeni Skoda Octavia'nın güvenliği yeniden tescillendi

25 Aralık 2022 / 13:18 Octavia, 2022 yılı için gerçekleştirilen daha kapsamlı Euro NCAP çarpışma testlerinden yine 5 yıldız almayı başardı

Yeni Skoda Octavia'nın güvenliği yeniden tescillendi

Škoda Octavia, 2022 yılında daha kapsamlı hale gelen Euro NCAP çarpışma testlerinden yine 5 yıldız almayı başardı. Markanın global olarak en çok satan modeli Octavia toplam puanın yüzde 81'ini alarak güvenlikten ödün vermedi. Önceki iki nesil Octavia modeli de maksimum puanı almayı başarmıştı.

Bu sonuçlarla birlikte 2008 yılından bu yana 14 farklı Škoda modeli beş yıldız almış oldu. Sınıfının en güvenli araçlarından biri olan Octavia, yetişkin yolcu korumasında yüzde 86 ve çocuk yolcu korumasında yüzde 84'lük puan elde etmeyi başardı. Güvenlik asistanları alanında da güncellenen Octavia puanını yüzde 80'e çıkardı. 

Škoda, güvenlik konusunda kendini kanıtlamış Octavia modeline sürücü ve ön yolcu arasına merkezi hava yastığı ekledi ve aynı zamanda diz hava yastığını standart olarak sunmaya başladı. Aynı zamanda son jenerasyon sürücü yardımcısı sistemlerin bisikletler dahil kavşaklarda kaza riskine karşı otomatik fren yapılmasını sağlaması da, Octavia modelinin tüm yol kullanıcılarının güvenliğine verdiği önemin altını çizdi. Sürücü yorgunluk alarmı ise, herhangi bir sorun tespit ettiğinde sesli ve görsel uyarı vererek tehlikelerin önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

ÇOK OKUNANLAR