SEKTÖREL › 500 bin Fiat Egea Türkiye yollarında!

500 bin Fiat Egea Türkiye yollarında!

22 Temmuz 2023 / 14:44 FIAT'ın global modeli Egea’nın Türkiye pazarındaki 500 bininci satışı gerçekleşti

500 bin Fiat Egea Türkiye yollarında!

Türkiye otomotiv sanayinin yakın dönemdeki en önemli küresel ürün projelerinden biri olan FIAT Egea önemli bir eşiği daha geride bıraktı ve Türkiye pazarındaki 500 bininci Egea yollarımıza çıktı. "İyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı felsefesi" ile geliştirilen Egea, pazara sunulduğundan bu yana, yani 8 yıldır Türkiye'nin en çok tercih edilen otomobili olmayı başardı.

FIAT’ın 2019 yılından bu yana Türkiye Toplam Otomotiv Pazarının lideri olduğuna değinen ve Egea modelinin bu başarıdaki katkısına değinen Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç “Türkiye’de otomobil pazarındaki varlığımızı her geçen gün daha da güçlendiren Fiat Egea, öncelikli olarak Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda, Bursa’da geliştirilen ve üretilen bir model. Egea, Türkiye otomotiv tarihinde de bir başarı hikayesine dönüştü. Sınıfının en üst seviyesinde sürüş özellikleriyle donatılan Egea, yine sınıfında tek olan bağlanabilirlik teknolojileriyle de ilklerin öncüsü oldu ve müşterilerinin hayatında fark yarattı. Egea’nın Türk tüketicisiyle olan bu kuvvetli bağını, ürün özelliklerinin yanı sıra ülkemiz genelinde hizmet veren güçlü yetkili satıcı ve servis ağımıza, deneyimli ve ekiplerimize de borçluyuz. Türkiye yollarına 500 bininci Egea’nın çıkmasıyla ve başarılarıyla gurur duyuyoruz. Egea Ailesi’ne olan talep, 2023 yılında da en üst düzeyde devam ediyor. Egea, bu yıl da liderliği bırakmayacak” dedi.

83d81143e0a9aba187e33483bf44f4c8_0.jpg

2015'TEN BU YANA GENİŞLEYEN BİR MODEL AİLESİ
Tofaş’ta ürün geliştirme sürecinde Türk mühendislerinin öncü rol aldığı Egea’nın başlangıçta Sedan versiyonu tasarlanmış ve ilk kez İstanbul Autoshow 2015’te dünyaya tanıtılmıştı. Geniş iç hacmi, fonksiyonelliği ve şık stili ile öne çıkan, yüksek satış adetlerine ulaşan sedan modelin ardından 2016 yılında Hatchback ve station wagon versiyonları da dünya pazarlarına sunuldu. Fiat Egea,  pazara girişini takip eden yıl Avrupa’da müşteri için satın alınacak en iyi otomobili belirleyen AutoBest 2016 değerlendirmesinde de Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi. Egea’nın sedan gövde seçenekli versiyonu, 2016 yılında Amerika kıtasına adım atarak, Meksika’da Dodge markasıyla yollara çıktı. 

Türkiye otomotiv pazarındaki başarılı performansını her yıl artırarak sürdüren ve sürekli olarak yenilenen model ailesine, 2021 yılında eklenen Cross gövde seçeneği aynı yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği üyelerinin oylarıyla “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçildi. 2022 yılının Ocak ayında aileye yeni bir gövde daha eklendi ve Cross Wagon tanıtıldı. Aynı yılın mart ayından itibaren ise Egea’nın dizel ve otomatik vitesi versiyonlarıyla beraber, hibrit motor seçenekleri Türkiye ve dünya yollarıyla buluşmuştu. 

Tofaş Fabrikası’nın bantlarından inen ve Avrupa’da Tipo ismiyle satılan Egea’nın 2022 yılının kasım ayında 1 milyonuncu adedi üretilmişti. 

ÇOK OKUNANLAR