SEKTÖREL › Alfa Romeo Tonale'ye büyük ilgi

Alfa Romeo Tonale'ye büyük ilgi

27 Haziran 2022 / 11:56 Alfa Romeo'nun ön siparişe açılan kompakt SUV modeli lansmana özel versiyonuyla satışa sunuldu

Alfa Romeo Tonale'ye büyük ilgi

Alfa Romeo'daki dönüşümün simgesi olarak gösterilen Tonale, 1.4 milyon TL'lik lansman fiyatıyla, markanın Online Satış Kanalı online.alfaromeo.com.tr üzerinden ön siparişe açıldı. Lansmana özel 160 bg gücünde 1.5 litrelik hibrit motorlu “Edizione Speciale” versiyonuyla sipariş edilebilen Tonale, müşterilere Temmuz ayının ikinci yarısından itibaren teslim edilecek. Eylül ayında ise otomobilin 130 beygir gücünde 1.6 litrelik dizel-otomatik versiyonu da ülkemizde olacak. Önümüzdeki yıl ise 275 beygir gücündeki Q4 dört çeker teknolojisine sahip şarj edilebilir hibrit seçeneğinin de model gamına ekleneceği açıklanıyor. Bu yılın sonuna kadar 1000 adetlik satışa ulaşması hedeflenen Tonale'nin ön siparişe açılan 100 adetlik kısmının daha şimdiden tükendiği belirtiliyor.

b8b23c16043d7dbe75314f9e13eebfad_1.jpg

Alfa Romeo Tonale, Türkiye’de, Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere 3 donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. Giriş versiyonundan itibaren anahtarsız giriş ve çalıştırma; Akıllı Adaptif Cruise Control, ön ve arka park sensörleri; 12,3 İnç FullDijital Hayalet Gösterge Paneli ve 10,25” inç Multimedya Ekranı ile Kablosuz Apple Car Play ve Android Auto gibi teknolojik özellikler standart olarak sunuluyor.  Bu üç donanım paketinin üstünde ise Lansman Özel Serisi “Edizione Speciale” yer alacak. Standard donanım paketlerinin satışına Eylül ayından itibaren başlanacak.

b8b23c16043d7dbe75314f9e13eebfad_0.jpg

Ediziona Speciale, 160 beygirlik hibrit motor seçeneği ile alınabilecek ve serinin en donanımlısı Veloce’den farklı olarak 20 inç jantlar, özel logo ve özel alkantara döşemeleri ile ayrışan Speciale’de ikinci seviye otonom sürüş özelliklerini barındıran Advanced Driving Assistance Pack ve 5 yıl uzatılmış garanti de fiyata dahil olacak.

ELEKTRİFİKASYON 48V HAFİF HİBRİT MOTORLA GELİYOR
Alfa Romeo Tonale’nin Edizione Speciale özel versiyonu 7-ileri otomatik şanzımanlı ve 1.5 litre 160 bg’lik değişken geometrili Turbo motor ve  48V hafif hibrit versiyon ile satışa sunuluyor. Bu versiyon performansını yeni, 1.5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motor ile 48V bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Tonale’nin hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, “%100 elektrikli modda kalkış” yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Tonale, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan da ilerleyebiliyor (e-queueing) ve tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). 

b8b23c16043d7dbe75314f9e13eebfad_3.jpg

Alfa Romeo Tonale, segmentinde bir ilk olan toplam 22,5 inçlik 2 büyük ekrandan oluşan yeni bir bilgi-eğlence sistemi sunuyor. Kişiselleştirilebilen Android işletim sistemi ve 4G bağlantılı kablosuz havadan (OTA) güncellemelerle yeni bilgi-eğlence sistemi her zaman güncel içerik, işlev ve hizmetler sunuyor. Gösterge panelinin ortasında, geleneksel “teleskopik” tasarımıyla, otomobilin tüm verilerine ve otonom sürüş teknolojileri ayarlarına erişim sağlayan tamamen dijital 12,3 inç TFT ekran bulunuyor. Gösterge ayrıca, Gelişmiş (Evolved), Rahatlatıcı (Relaxed) ve markanın ikonik renklerine sahip Gelenekçi (Heritage) olmak üzere üç seçenek halinde yeniden yapılandırılabiliyor. Ön konsolun ortasına yenilikçi 10,2 inçlik dokunmatik ekran güncel akıllı telefonlarla benzer kullanım arayüz ile kullanım kolaylığı sunuyor. Her kullanıcının kendine ait otomobil ayarlarının ve uygulamaların olduğu bir anasayfa oluşturabildiği, “Sürükle ve bırak” mantığı ile kullanılan arayüz kişiselleştirme, sezgisel bir kullanım sunma ve gelişmiş grafik bileşenler ile widget'lar ile çalışmak üzere geliştirilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Yatay kaydırma ile Alfa D.N.A., radyo, medya, telefon, uydu navigasyon, klima, bağlantılı hizmetler ve ADAS olmak üzere menülere ulaşılabiliyor. 

2’NCİ SEVİYE OTONOM SÜRÜŞ
Tonale, sürüş keyfini engellemeden maksimum sürüş güvenliği sunmak üzere; hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci seviye otonom sürüş için yeni Alfa Romeo Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı. Tonale, otomobilin çevresini dikey ve yanal olarak izleyen ön kamera ile “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme” (IACC) ve “Şerit Ortalama” (LC) sistemlerini birleştirerek Seviye 2 otonom sürüşü mümkün kılıyor. Sistem, öndeki araçlarla güvenli bir mesafeyi korumak için otomobilin hızını otomatik olarak ayarlayan “Akıllı Uyarlanabilir Hız Sabitleme”, “Trafik İşareti Tanımlama Sistemi” ve “Akıllı Hız Sabitleme” sistemlerini kullanıyor. Entegre kamerayı kullanan sistem trafik işaretlerini algılıyor, bunları ekranda gösteriyor, sürücüyü mevcut hız sınırı konusunda uyarıyor ve sürücünün hızını tespit edilen sınıra düşürmesini öneriyor. Sürücü kabul ederse, hız sabitleyici ayarları otomatik olarak ayarlanıyor. Şerit ortalama sistemi ise yoğun trafik koşullarında bile aracı şeridin ortasında tutmak için aracın yanal hareketini kontrol ediyor.

Alfa Romeo’nun kompakt SUV segmentindeki yeni kozu, NFT (değiştirilemeyen dijital varlık) dijital sertifikasıyla satışa sunulan ilk otomobil olarak da fark yaratıyor. Tonale’de ayrıca yenilikçi donanım ve teknolojiler standart olarak sunuluyor. Yaya veya bisikletliyi algılayarak sürücüyü tehlikeye karşı uyaran ve çarpışmayı önlemek veya için aracı tamamen durduran “Hassas Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren” veya sürücü yorgunluğunu algılamak için aracın hareketlerini denetleyen “Sürücü Yorgunluk Algılama” gibi sistemler, Tonale’deki standart özelliklerden birkaçı olarak öne çıkıyor. Otomobilde ayrıca “Arka Koltuk Hatırlatma Uyarısı” da bulunuyor. Sistem, bagaj kapağından arka koltuğa yerleştirilen nesneleri algılayabiliyor. Tonale’de “Kör Nokta Algılama”, “Arka Çapraz Trafik Uyarısı”, gibi güvenlik unsurları da yer alıyor. “360° Görüşlü Kamera” ön ızgaraya, dikiz aynalarına ve bagaj kapağına entegre edilen dört adet yüksek çözünürlüklü kamera ile yakaladığı aracın çevresine ait görüntüyü kılavuz çizgileriyle birlikte 10,2 inçlik dokunmatik ekranda gösteriyor. 

b8b23c16043d7dbe75314f9e13eebfad_2.jpg

Alfa Romeo Marka Direktörü Özgür Süslü; “Alfa Romeo, Stellantis birleşmesi sonrasında en çok yatırım yapılan markalardan biri olarak öne çıkıyor. Birleşme sonrası markanın başına geçen Jean-Philippe Imparato’nun önderliğinde grubun global Premium markası olma nosyonuyla iddialı bir planı uygulamaya başlıyoruz. Bu planın bir parçası da Alfa Romeo’yu spor otomobil tutkunlarının hayran olduğu bir marka olmanın ötesine taşımaktan geçiyor. Bu stratejinin ilk adımı Tonale, her otomobil severin sahip olmak isteyeceği Premium bir SUV olarak pazarda yerini alıyor. Biz de bu efsanevi markayı Türkiye’de çok daha fazla otomobil severle buluşturmayı planlıyoruz. Markanın sportif sedanı Giulia ve ilk SUV’u olan Stelvio’dan sonra Alfa Romeo tarihindeki yeni dönüm noktası ilk kompakt SUV’u “Tonale” olacak. Tonale, bizi çok heyecanlandıran ve uzun zamandır Türkiye Pazarı için beklediğimiz bir model. Bu ay ön siparişlerini almaya başladığımız Tonale modelinden yıl sonuna dek 1000 adet getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Tonale’yi Haziran ayından itibaren Türkiye genelindeki 14 Alfa Romeo bayisinde özel etkinliklerle tanıtacaklarını söyleyen Özgür Süslü Alfa Romeo Tonale’nin teknolojik, güvenli ve sportif bir Premium SUV olduğunu belirtti. Süslü “Tonale’nin motor seçenekleri çevreci, teknolojik, yeni nesil ve küçük hacimli oluşlarıyla Türkiye’deki vergi sistemine de uygun. Bu da bizim Alfa Romeo markasıyla Türkiye pazarında iddialı bir atılım yapacağımız dönemi işaret ediyor. Alfa Romeo markası için Türkiye’de yeni dönem Tonale ile başlayacak.” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR