KONSEPT › Audi A3 Concept

Audi A3 Concept

12 Mart 2011 / 14:25 Yeni nesil A3'ün konsept versiyonu bir ilkle tanıtıldı. Bir sonraki A3 sedan gövde tipine de sahip olacak

Audi A3 Concept
Avrupa, ülkemizin aksine bir hatchback ve station pazarı olsa da yakın gelecekte kompakt sınıf sedanlar da burada önem kazanacak gibi görünüyor. Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenen A3 Sedan Concept bunun bir göstergesi niteliğinde. Yeni nesil A3'ün neye benzeyeceği hakkında ipuçları taşıyan bu otomobil, Audi'nin ilk kez kompakt sedan rekabetine de dahil olmasını sağlayacak.

4.44 metrelik uzunluğu 3 kapılı A3'den 20 cm daha fazla olan konsept otomobil ayrıca 1.84 m'lik (A3 HB: 1.77 m) bir genişliğe sahip. Ön tasarımı markanın daha önce tanıttığı Quattro konseptini anımsatan otomobil çok sportif görünüyor. Kapı kolları sadece dokunulduğunda dışarı çıkan aracın far ve stopları üzerinde de çok çalışılmışa benziyor. Özellikle akarak yanan sinyaller farklılık yaratıyor. Bunun yanında karbonfiberin kullanıldığı yan aynalarda tam bir tasarım harikası. 20 inçlik jantların üzerinde duran aracın sade ve yalın hatları, kabininde de devam ediyor. Vites orta konsoldaki düğmelerden değiştiriliyor ve göstergelerin arasında yer alan ekrandan 3 boyutlu navigasyon izlenebiliyor.

O, Cenevre'de sergilenen diğer pekçok konseptin aksine elektrikli bir motora sahip değil. 1540 kg'lik bir ağırlığa sahip olan araçta 2.5 litrelik 5 silindirli turbo benzinli motora yer verilmiş. 408 bg gücündeki bu motor, 7 ileri DSG şanzıman ve quattro dört tekerlekten çekiş sistemiyle kombine edilmiş. Bu kombinasyonun, A3 Concept'i 100 km/s hıza 4.1 saniyede çıkardığı açıklanıyor. Maksimum hızı 250 km/s olarak verilen otomobilin ortalama yakıt tüketimiyse 8.1 lt olarak açıklanıyor.

ÇOK OKUNANLAR