İLK BAKIŞ › Audi R10, 1000 bg’ye kadar güçle üretilebilir

Audi R10, 1000 bg’ye kadar güçle üretilebilir

30 Eylül 2014 / 22:31 Audi'nin yeni modelinin Le Mans yarış otomobilinden esinlenerek tasarlanacağı konuşuluyor

Audi R10, 1000 bg’ye kadar güçle üretilebilir

Audi’nin bir süredir markayı Le Mans’da temsil eden otomobilden ilham alarak bir süper otomobil üreteceği konuşuluyor. Otomobilin geliştirildiği hakkında geçtiğimiz dönemlerde bazı haberler çıkmıştı, Auto Motor & Sport’un haberi ise Alman üreticinin otomobilin üretimi için yeşil ışık yaktığını haber veriyor.

Yüksek performanslı otomobilin R10 adı ile anılacağı söylenirken, ayrıca otomobilin hafif karbon fiber monokok şasiye sahip olacağı iddia ediliyor. R10’un boyut olarak R8’den daha büyük olacağı haberde aktarılırken, Le Mans ilhamlı tasarımın, otomobilin pist üzerinde evinde hissetmesine neden olacağı bildiriliyor.

Her ne kadar Le Mans şampiyonu R18 e-tron quattro’dan ilham alınarak tasarlanacak olsa bile R10’un, yarış otomobilinin dizel motorunun aksine, 850 bg’lik 6-litre çift turbo V10 motora sahip olacağı söylenirken, motorun Audi’nin “Cylinder on Demand” (silindir kapatma) teknolojisi sayesinde performansın tamamına ihtiyaç duyulmayan durumlarda altı silindirden güç üreteceği iddia ediliyor. Yeni modelin yukarıda bahsedilen V10 motorun bir elektrikli motor ile eşlenerek oluşturulan 1000 bg’lik hibrit sistem ile birlikte sunulabileceği söylentileri de söylentiler arasında.

Yeni Audi R10’un üretimine 2016 yılında başlanacağı ve sınırlı sayıda üretilecek olan otomobilin fiyatının Porsche 918 Spyder’ın fiyatına yakın bir fiyata sahip olacağı da haberde bildiriliyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR