MOTORSPORLARI › F1'de perdeyi Vettel kapattı!

F1'de perdeyi Vettel kapattı!

25 Kasım 2013 / 08:11 Vettel sezonun son yarışı olan Brezilya GP'sini de kazanarak üst üste 9. zaferini kazandı...

F1'de perdeyi Vettel kapattı!

Kariyerine Brezilya 'da son veren ve F1'den emekli olan Mark Webber çok iyi bir yarış çıkartarak ikinci sırayı elde ederken, Fernando Alonso, Ferrari'yi yeniden podyumla buluşturdu. Vettel'in startta kopartıp gittiği yarılardan birisi olmasa da Alman pilot, ilk sırada vatandaşı Rosberg'e kaptırdığı ilk sırayı ikinci turda geri alıp farkı açtı ve pit stoptaki karmaşanın da üstesinden gelip yine büyük farkla yarışı lider tamamlamayı başardı. 

Yarışın ilk turunda Rosberg, Vettel'i, Hamilton'da Alonso'yu geçerlerken, ikinci tur öncesi start finiş düzlüğünde Vettel, Senna S'te de Alonso pozisyonlarını geri kazandılar. Start mücadelesinde Massa'ya üstünlük sağlayan Vettel de kısa süre sonra önce Alonso'yu, sonra Rosberg'i geçerek 2. sıraya yükselmeyi başardı. 

Alonso, Webber'e geçilmeden önce 12. tura kadar mücadelesini sürdürürken, sonrasında pitte zaman kaybı yaşayan Webber'i yeniden geçti ancak Webber'in farkı kapatıp ispanyol pilotu geçmesi yalnızca 2 turunu aldı. 

Webber'in lideri yakalama çabalarına ise Vettel daima farkı korumasına yetecek tur zamanlarıyla cevap verdi. Vettel bu arada ciddi bir fark yakalarken, son pit stopunda pit ekibinin Vettel değil Webber'i bekliyor olması işleri biraz karıştırdı ve Vettel'in liderliğini riske soktu. Vettel bu sorunun ardından yeniden 6 sn'lik bir fark yakalarken, son bölümde yağmurun hafif şekilde atıştırması Alonso ve Webber'in umutlarını arttırdı ancak yağmur hiçbir zaman beklendiği şiddetle yapmadı ve yarışı etkilemedi. 

Massa dün tüm pilotların uyarıldığı pit giriş sınırını belirleyen beyaz çizgiyi tamamen geçtiği gerekçesiyle pitten geçme cezası alırken, Hamilton da tur bindirdiği Bottas turunu geri almak isterken yaşanan temasın ardından hem arka lastiğinin patlamasına engel olamadı, hem de birkaç tur sonra bir pitten geçme cezası aldı. 

Bottas ise yarışın ilk turunda motoru arızalanan Grosjean'ın ardından yarışa veda eden ikinci isim oldu. McLaren sıralamadan çok çok daha parlak bir yarış performansı gösterirken, Button yarışı 4., Perez ise 6. sırada tamamladı. Marussia ise markalar şampiyonasında Caterham'ı geride bırakarak 10. sırada yer almayı başardı. Caterham güne önde başlamasına rağmen Giedo van der Garde'nin mavi bayrakları görmezden gelerek aldığı ceza ve Charles Pic'in süspansiyonunun kırılması MBianchi'nin Marussia'ya bir anlamda zafer getirmesi anlamına geliyordu.

eb08df8dca3adbb61aa8d1c5f4d5c119_0.jpg

BREZİLYA GP İSTATİSTİKLERİ

eb08df8dca3adbb61aa8d1c5f4d5c119_0.jpg

 

Foto Galeri Tüm Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR