MOTORSPORLARI › Gymkhana GRID Finali, eşi görülmemiş bir gösteriyle İspanya'da tamamlandı...

Gymkhana GRID Finali, eşi görülmemiş bir gösteriyle İspanya'da tamamlandı...

06 Kasım 2013 / 09:00 İkinci yılında, Avrupa’da asfaltı lastikle boyayan Monster Energy Gymkhana GRID: European Gauntlet, bu hafta sonu Madrid, İspanya’da, Ken Block ve Vaughn Gittin Jr. ile destansı bir final yaptı!

Gymkhana GRID Finali, eşi görülmemiş bir gösteriyle İspanya'da tamamlandı...

Fransa, Almanya, Macaristan, Birleşik Krallık ve İspanya`da tozu dumana katan Gymkhana GRiD heyecanı, City of Rock, Madrid’te doruğa tırmandı.

Ken ve Vaughn`a ek olarak, akrobasi pilotu Terry Grant, drift pilotları Steve ‘Baggsy’ Biagioni ve Buttsy Butler ve X-Games`da pek çok kez madalya almış olan Liam Doran seyircilerin önüne yarıştan geri kalan sürede açlığı bastırmak için yem olarak atıldı. Bir yandan Avrupa`nın en azılı sürücülerinin kozlarını paylaştığı pistten yükselen lastik ve duman kokusu, öte yandan deneyimli sürücülerin gösterisi esnasında yakılan lastik, hem gözleri hem genizleri yaktı. Sürpriz olarak Dakar`dan Cross Country yarışlarına kadar binlerce kilometre yolu kat etmiş olanMonster Energy sporcusu Nani Roma da asfalt üzerindeki  hünerlerini gösterme fırsatı buldu.

2013 GRID şampiyonlarına, arkadan çekişli (RWD) ve dört çekişli (AWD) sürüş kategorilerinde ödüller verildi. 

Avustralyalı pilot Luke Fink, Nascar motorlu Nissan PS13 modeli ile RWD’de zemini salladı ve daha önce Silverstone’da gerçekleştirilen eleme etabını kazandıktan sonra ikide iki yaptı ve arkadan çekişli kategorisinde şampiyon oldu. Avustralyalı yarışçıyı final sırasında ilk iki turda geçen Macar bayan pilot  Nikolette Szanto, şampiyonu son çizgiye kadar zorladı. Gymkhana GRiD 2012 sezonunda yine ilk üçte yer alan Monster Army üyesi Luke Woodham ise üçüncülüğü kazandı.

AWD yarışında ise Dmitrij Sribnyi, 2012 yılında bıraktığı yerden devam ederek, on iki ay önce birinci olduğu yarışta birinciliği almasını sağlayan, yangından hasar görmüş ve daha sonra şimdiki haline getirilmiş Subaru Impreza modeli ile inanılmaz baskın bir yarış sergiledi. Dimtrij, Vladimir Ulamov’u geçerek, ikinci şampiyonluk çekini Ken Block’tan aldı.

Dmitrij duygularını şu şekilde dile getirdi: “Finali kazandığım için çok mutluyum. Ken Block ile yarışmak büyük bir onur, burada bizi desteklemeye gelen herkese teşekkür ediyorum. Gelecek yıl görüşmek üzere.”

2013 yılında yeni olan ise Super Car yarışıydı ve Ken Block, Liam Doran, Anton Marklund ve yerel favorilerden Nani Roma bu yarışı heyecanlı kıldı. Finalde Nani ve Ken’in karşı karşıya gelmesiyle, bugüne kadar Avrupa kıyılarında görülen en sert asfalt savaşlarından biri yaşandı. İlk yarışta kendisine çok pahalıya mal olan bir hata sonucu Nani, Ken’i geçerek bu 2-yarışlık etkinliğin kazananı oldu. Halk, yarışları kendi tarzlarıyla kutladı ve Ken de bu spor dalına kazandırılan bu yeni dönüşüme saygısını kutlamalara katılarak gösterdi.

“İspanya’da Ken Block’un karşısında kazanmak çok güzel” diyen Nani Roma sözlerine şöyle devam etti: “Aynı zamanda, bu otomobili kendi elleriyle üreten ekibim için bu çok özel bir ödül! Birçok TV kanalı ve dünyanın en iyi drift pilotları karşısında bu yarışı kazanmak çok daha önemli. Gerçekten kendimi çok iyi hissediyorum ve beni yarışa davet ettikleri için gerçekten minnettarım.”

Efsanevi kurtarma manevralarıyla kendini toparlayan Ken Block hafta sonunu şöyle değerlendirdi: “Bu hafta sonu İspanya’da muazzam bir zaman geçirdim. Bu etkinliğe katılmak için bu kadar insanın buraya gelmesi beni çok heyecanlandırdı. Dört Çekişli sürüş kategorisindeki başarılı yarışmacılarla yarışmaktan çok büyük keyif aldım.”

Sonuçlar:

 

RWD ��" İlk 3

AWD ��" İlk 3

AWD Pro

1. Luke Fink
2. Nikolette Szanto
3. Luke Woodham

1. Dmitrij Sribnyj
2. Valdimir Ulamov
3. Jake Archer

1. Nani Roma
2. Ken Block
3. Anton Marklund

 

Foto Galeri Tüm Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR