SEKTÖREL › Hyundai, Endonezya'da elektrikli model üretecek

Hyundai, Endonezya'da elektrikli model üretecek

22 Mart 2022 / 00:13 Hyundai, Endonezya'da 250 bin adetlik üretim kapasitesine sahip elektrikli otomobil fabrikası açtı

Hyundai, Endonezya'da elektrikli model üretecek

Hyundai, Güneydoğu Asya'daki ilk fabrikasını Endonezya’nın başkenti Jakarta'da açtı. Fabrika için yaklaşık 1.55 milyar USD tutarında bir yatırım yapan Hyundai, yıllık üretim kapasitesini de 250.000 adet olarak açıkladı. Hyundai’nin “sürdürülebilir kalkınma” ve "insanlık için ilerleme" vizyonuna uyum sağlayan fabrika, otomotiv sektöründeki elektrikli model ihtiyaçlarının karşılanması ve aynı zamanda güneş panelleri gibi çevre dostu teknolojilerin üretiminde önemli bir rol oynayacak. 

Hyundai'nin yeni fabrikası, elektrikli IONIQ 5’in dışında bölge için önemli olan CRETA ve yeni geliştirilen MPV'ler gibi modeller de üretecek. Ayrıca Hyundai, Endonezya'da pil fabrikası kurmak için de LG Energy Solutions ile birlikte çalışmaya devam ediyor.

Endonezya, Hyundai’nin gelecekteki mobilite stratejisi için önemli bir merkez durumunda. Hyundai Motor Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Euisun Chung, hizmete açılan yeni fabrikayla ilgili olarak; “Bu tesis, otomotiv endüstrisinde ve özellikle elektrikli araçlar alanında kilit bir rol oynayacak. Ayrıca, şu anda yapım aşamasında olan pil hücresi tesisi aracılığıyla da Endonezya'da elektrikli araç ekosisteminin kurulmasına katkıda bulunmaya devam edecek. Endonezya'nın küresel piyasalarda önemli bir rol oynamasına daha fazla yardımcı olacak ve aynı zamanda Hyundai'nin gelecekteki teknolojilerinin temel üretim merkezi olacak" dedi.

Endonezya Hükümeti, 2030 yılına kadar 130.000 adet kamu aracını elektrikli modellere dönüştürmek istiyor. Bu hedef doğrultusunda, EV ekosisteminin genişletilmesine öncülük ediyor. Hyundai de sosyal sorumluluk bilincine destek olmak için sektörde önemli bir yere sahip. 

ÇOK OKUNANLAR