SEKTÖREL › Hyundai KONA Electric menzil rekoru kırdı

Hyundai KONA Electric menzil rekoru kırdı

22 Ağustos 2020 / 01:14 Dünyanın seri üretim ilk elektrikli B-SUV modeli olan KONA Electric tek şarjla 1.026 km kat etti

Hyundai KONA Electric menzil rekoru kırdı

Önümüzdeki dönemde elektrikli ve hibrit modellerini IONIQ markası altında sunacak olan Hyundai, mevcut elektrikli SUV modeli KONA EV ile önemli bir menzil rekoru kırdı. KONA EV, fabrika verilerine göre full şarjlı batarya ile 484 km yol yapabiliyor. WLTP döngüsüne göre belirlenen bu menzil, geçtiğimiz hafta Almanya’da gerçekleştirilen bir test ile kat be kat aşılmış oldu. Hyundai Avrupa teknisyenleri ve Auto Bild dergisi editörü tarafından Lausitzring pistinde kullanılan üç adet KONA EV, 1.000 kilometreden fazla menzile ulaştı. Tüm elektronik konfor donanımları ve klimaları kapalı tutulan araçlarda çalışan tek donanım LED gündüz sürüş farları oldu. Bu donanım haricinde gereksiz elektrik tüketiminden kaçınılarak en yüksek menzil olan 1.026 km’ye ulaşıldı. Olabildiğinde uzun bir menzil yapmak için tam 35 saatini harcayan test pilotları, 29 derecenin üzerindeki sıcaklıkta saatte ortalama 29 ila 31 km/s maksimum hıza çıkarak şehir içi trafiğini canlandırmış oldular. 

Hyundai Almanya Genel Müdürü Jürgen Keller, rekorla ilgili olarak, “Bu testle beraber KONA Electric’in ne kadar verimli ve ne denli çevre dostu bir SUV olduğunu kanıtladık. Günlük kullanıma uygunluğu kadar, gelecek nesillere tertemiz bir doğa bırakmak için de üzerine düşen sosyal sorumluluk görevini sonuna kadar yapmış oluyor. Üstelik KONA EV, elektrikli otomobillerin en büyük kabusu olan menzil kaygısını da tamamen ortadan kaldırmış oluyor” dedi.

1e54f85689220b4f4552e5a665ee92ae_0.jpg

ÇOK OKUNANLAR