KONSEPT › Hyundai sıra dışı SUV konseptini tanıttı

Hyundai sıra dışı SUV konseptini tanıttı

18 Kasım 2021 / 16:32 SEVEN Concept, Hyundai'nin gelecekteki tasarım ve inovasyonları hakkında ipuçları veriyor

Hyundai sıra dışı SUV konseptini tanıttı

Hyundai, gelecekteki tasarım ve inovasyonları hakkında ipuçları veren SEVEN Concept’ini Amerika’da düzenlenen AutoMobility LA’de tanıttı. Elektrikli modeller için geliştirilen E-GMP platformu üzerine hazırlanan konsept, ahşap koltuklar ve teknolojik konfor öğeleriyle dikkat çekici bir kabin tasarımı sunuyor. 

Hyundai’nin alt markası IONIQ tarafından hazırlanan konsept otomobil, hızla yükselen elektrikli SUV trendine uyum sağlıyor. Segmentine tamamen farklı bir bakış açısı ve yepyeni tasarım özellikleri getiren SEVEN, aynı zamanda Hyundai’nin 2045 yılına kadarki karbon nötrlüğüne olan bağlılığının da bir yansıması sayılıyor.

1dc47c287671bcf28c356ffcdcffce29_3.jpg

SEVEN konsepti yenilikçi bir yaşam alanına sahip. Geleneksel SUV modellerden farklı olarak özel bir aerodinamik siluete sahip olan konsept, alçaltılmış bir motor kapağı, aerodinamik tavan çizgisi ve uzatılmış dingil mesafesi ile içten yanmalı SUV'lardan net bir şekilde ayrılıyor.

SEVEN, fren soğutma veya düşük sürtünme gereksinimlerine bağlı olarak açılıp kapanan entegre “Aktif Hava Kanatları”na sahip tekerleklerle donatılmış. SEVEN, gecenin karanlığında görsel şov yapan ve aynı zamanda IONIQ'in marka kimliği haline gelen Parametrik Piksel ışıklara da sahip. Parametrik Piksel aydınlatma grubu, dijital ve analog stilleri birbirine bağlayan ortak bir tasarım dizisi oluşturuyor. 

1dc47c287671bcf28c356ffcdcffce29_4.jpg

SEVEN'in iç tasarım önceliği ise kullanıcılara her zamankinden daha fazla özgürlük sunan bir iç mekan yaratmak olmuş. 3.2 metrelik dingil mesafesine sahip olan SEVEN, düz zemin sayesinde de geleneksel sıra tabanlı koltuk düzenlemesine bir alternatif olarak akıcı bir iç düzen sunuyor. Sütunsuz kapılar, iç mekana giriş ve çıkışı kolaylaştırırken aynı zamanda modern bir tavan çizgisi ile de birinci sınıf bir ambiyans oluşturuyor.

1dc47c287671bcf28c356ffcdcffce29_2.jpg

Hyundai'nin gelecekteki otonom mobilite vizyonunu da yansıtan bu özel konsept, sürücü koltuğu kullanılmadığında gizlenen ve geri çekilebilen bir kontrol çubuğuna da sahip. Geleneksel kokpitlerden farklı olarak ultra ince bir düzene ve entegre ekranlara yer verilirken, buna ek olarak iç mekanda evlerdeki gibi geniş bir salon deneyimi sunuluyor. Koltuk düzeni, döner şekilde ve kavisli bir yapıda hazırlanmış. Bu da aracın geleneksel SUV'lardan farklı olmasını sağlıyor. SEVEN, yolcular için kişiselleştirilebilen esnek alan ve çeşitli araç içi mobil donanımlar da sunuyor. Bu özellikler, SEVEN'in gelecekteki IONIQ modellerinin temellerini oluştururken, mobilite ve bağlanabilirlik açısından da muhteşem bir alt yapı hazırlamış oluyor.

1dc47c287671bcf28c356ffcdcffce29_1.jpg

IONIQ SEVEN, çok işlevli Smart Hub grafik kullanıcı arayüzüne de sahip. Smart Hub ve ön koltuklar arkadaki koltuklarla birleştiğinde, üst düzey bir konfor ve ferahlık sağlıyor. Konseptin vizyoner tavanıysa, yolculuk sırasında maksimum rahatlama ve keyif için genel iç atmosferi değiştiren panoramik bir ekranla donatılmış. 

1dc47c287671bcf28c356ffcdcffce29_0.jpg

Elektrikli konsept otomobil, 482 km’nin üzerinde bir menzil sunarken aynı zamanda performanslı kullanım özellikleriyle öne çıkıyor. Çok yönlü E-GMP platformu sayesinde, olağanüstü bir sürüş mesafesi sergileyen araç ayrıca ultra hızlı şarj özellikleri de sunabiliyor. SEVEN, 350 kW'lık bir şarj cihazıyla, yaklaşık 20 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj etme kapasitesine sahip. 

ÇOK OKUNANLAR