TEKNOLOJİ › Hyundai'den dijital anahtar teknolojisi

Hyundai'den dijital anahtar teknolojisi

16 Mart 2019 / 00:41 Hyundai, yeni modellerinde dijital anahtar teknolojisini kullanmaya başlayacak

Hyundai'den dijital anahtar teknolojisi

Hyundai, dijital anahtar teknolojisini seri üretim modellerinde sunmaya başlayacak. Cep telefonu uygulaması üzerinden indirilerek kullanılabilen bu yeni sistem, Yakın Alan İletişim (NFC) teknolojisi ile çalışıyor. Aracın kapısına yakın bir yerde devreye giren NFC, Dijital Anahtar yüklü bir cep telefonunu algılıyor. Giriş tanıma için kullanılan NFC anteni sürücü ve ön yolcu kapılarının kollarında bulunuyor ve motoru çalıştırmak için de kablosuz şarj ünitesinin içine yerleştiriliyor. Böylelikle kapıları açmak veya motoru çalıştırmak için fiziksel anahtarı kullanmaya da gerek kalmıyor.

6691c0fa3f544b01e07f4d4ca0b757a4_0.jpg

Kullanıcının tercih ettiği ayarlar araçta saklanıyor ve sürücünün haricinde başka bir cihazla daha eşleştirilmesi mümkün olmuyor. Anahtar tanındığında da ayna, koltuk, direksiyon simidi ve multimedya (AVN) sistemleri gibi sürücüye ait kişisel ayarlar otomatik olarak devreye giriyor. Aracı birden fazla kişinin kullandığı durumlarda da dört farklı telefona erişim imkanı tanınıyor. Aracın servise bırakıldığı zamanlarda veya bir vale hizmetinin kullanılacağı restoran veya otel gibi yerlerde ise klasik anahtar bu sistemin yerine kullanılabiliyor.

Hyundai Motor Grubu bu yeni teknolojiye ilk olarak yeni Sonata modelinde yer verdi. Sistemin daha sonra kademeli olarak diğer yeni Hyundai modellerinde de kullanılacağı açıklanıyor.

ÇOK OKUNANLAR