SEKTÖREL › JLR, geleceğini NVIDIA ile şekillendirecek

JLR, geleceğini NVIDIA ile şekillendirecek

19 Şubat 2022 / 15:53 Jaguar Land Rover, otonom araç teknolojileri için dev teknoloji firması NVIDIA ile işbirliği yaptı

JLR, geleceğini NVIDIA ile şekillendirecek

Jaguar Land Rover, elektrifikasyon, bağlantılı hizmetler, veri merkezi ve otonom sürüş teknolojilerinin tamamını içeren "Reimagine" stratejisi kapsamında önemli bir iş birliğine imza attı. Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi odak noktasına alan JLR, teknoloji devi NVIDIA ile gerçekleştirdiği bu birlikteliğin ilk sonuçlarını 2025 yılında almayı hedefliyor.

NVIDIA DRIVE yazılımının tanımlı olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar ve Land Rover modelleri; geniş aktif güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra sürücü destek sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde sürücü ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak. 

Reimagine stratejisiyle kalıcı bir sürdürülebilirlik hedefleyen Jaguar Land Rover, böylece otomobillerinin çevreye olan olumsuz etkisini minimuma indirirken, bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasını da odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar ve Land Rover araçlarında kullanılacak bilgisayar destekli sistemi, NVIDIA DRIVE HyperionTM tabanlı DRIVE Orin olarak tanımlıyor. DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini kontrol edecek. DRIVE Orin aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar Land Rover İşletim Sistemi'ni çalıştırırken Drive Hyperion ise merkezi sinir sistemi niteliğinde bir görev üstleniyor olacak. 

NVIDIA ve Jaguar Land Rover ortaklığı tüm bu öncü teknolojik gelişmelere ek olarak AI tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak. NVIDIA DGX ve gerçek zamanlı fiziksel simülasyon olan NVIDIA Omniverse üzerine kurulu DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen veri merkezi çözümlerinden en üst seviyede yararlanacak. Jaguar Land Rover'ın yazılım tanımlı özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkanı sunacak. 

ÇOK OKUNANLAR