MOTORSPORLARI › Ken Block şimdi de F1'de...

Ken Block şimdi de F1'de...

16 Haziran 2011 / 18:04 Gymkhana efsanesi ve Dünya Ralli Şampiyonası yıldızı Ken Block, Pirelli ile F1 pistlerine adım atıyor

Ken Block şimdi de F1'de...
Otomobil tutkunlarının yakından da takip ettiği Ken Block; Gymkhana ve Dünya Ralli Şampiyonası’nın ardından şimdi de Formula 1 aracının koltuğuna geçiyor. Ken Block, 2010 Haziran'ında Formula 1’e girme kararı alan Pirelli’nin F1 PZero’yu geliştirmek için kullandığı Formula 1 aracını kullanacak.

Son olarak 2009 sezonunda yarışan bu araç, 2011 F1 Dünya Şampiyonası araçlarının regülasyonlarına uygun olarak aerodinamizm ve ağırlık bakımından en iyi sonucu elde etmek üzere modifiye edilmiş. Geliştirilecek F1 PZero lastiklerine ışık tutacak olan Pirelli test pilotu Lucas di Grassi, 5 Ağustos tarihinde Monza’da gerçekleştirilecek ilk Formula 1 deneyimi öncesinde Ken Block’a bazı bilgiler aktaracak.

2009 sezonun podyum gören 700 bg gücündeki Formula 1 aracıyla piste çıkacak olan Ken Block sarı renkli yumuşak ve kırmızı renkli süper yumuşak olmak üzere iki farklı F1 PZero ile piste çıkacak. Bu lastikler sadece iki turda normal performans ısısı olan 100 dereceye ulaşıyor. Ken Block daha sonra yumuşak lastiklere oranla daha dayanıklı yapısıyla öne çıkan beyaz renkli medium ve gümüş renkli sert olmak üzere iki adet daha sert lastiği de kullanacak.

Ken Block “Bugüne kadar pilotluk kariyerimde birçok ilginç deneyime imza atmış olmaktan gurur duyuyorum, ancak bu seferki çok farklı bir şey. Dünyanın her köşesinden otomobil tutkunları Formula 1'e ilgi duyuyor. Bu derece önemli bir organizasyonda yer alabilmek heyecan ve gururu aynı anda yaşatıyor. 2010 yılından bu yana partnerim olan Pirelli’ye bana bu fırsatı sunduğu için teşekkür ederim.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Ken Block’un ilk Formula 1 deneyimini bizimle yaşıyor olmasından son derece mutluyuz. Üstelik bunun için Monza’dan daha anlamlı bir yer olamazdı. Eğleneceğinden eminim. Ken Block’u geçen seneki Gymkhana ve Dünya Ralli Şampiyonası etkinliklerini yakından tanıyor ve onun teknik alt yapısını ve yeteneklerini çok iyi biliyoruz. Gerçekten de Ken Block’un Pirelli F1 PZero lastikleri hakkında ne düşündüğünü merak ediyoruz. Dahası dünyanın farklı noktalarında bulunan milyonlarca Ken Block hayranının onu bir Formula 1 aracıyla görmek ve bu heyecana ortak olmak isteyeceğinden de eminim” diyerek Ken Block ile hayata geçirecekleri bu projenin öneminin altını çiziyor.

ÇOK OKUNANLAR