SEKTÖREL › LC Convertible ekstrem bir testten geçti

LC Convertible ekstrem bir testten geçti

30 Mayıs 2021 / 22:33 Lexus, üstü açılan LC Convertible modelini dondurucu testlerden geçirdi

LC Convertible ekstrem bir testten geçti

Lexus, üstü açılan LC Convertible modelini ekstrem testlerden geçirdi. Haziran ayında Türkiye’de de satışa sunulacak otomobil, 12 saat boyunca -18°C’de endüstriyel ölçekli bir dondurucu ünitesinin içerisine yerleştirildi. Lexus bu ekstrem testi daha da zorlaştırmak adına aracın dört katmanlı tavanını da açmayı tercih etti. Dondurucuda geçen sürenin ardından ise LC Convertible'ın zorlayıcı bir test pistine çıkarılarak yüksek performanslı bir sürüşle sınandığı açıklanıyor.

e6f3baaefc3b4b1d07bf025e9375a704_0.jpg

İngiltere’de yol otomobillerinin yanı sıra savunma ekipmanlarının testleri için kullanılan Büyük İklim Odası’nda -18°C’lik sıcaklık lastiklerin donması için yeterliyken, aynı zamanda buz çözme performansını değerlendirmek için endüstri standardı olarak öne çıkıyor. Lexus bu testi daha ileriye taşıyarak dondurucuya girmeden önce üstü açık şekilde aracın üzerine su spreyi sıktı ve böylece aracın üzerinde bir buz tabakası oluşması istendi. Lexus dondurucunun içerisine park edildiğinde güçlü gaz iklimlendirme sistemleriyle istenen soğukluğa erişilmesinin 1 saat kadar sürdüğü ve araca gece boyunca hiç dokunulmadığı belirtiliyor.

e6de3757b7664361be940065259cd839_0.jpg

Dondurucu testin ardından ise profesyonel gösteri sürücüsü Paul Swift, 464 bg güç üreten 5.0 litre V8 motorlu LC Convertible’ın direksiyonuna geçti. Çekim ekibi aksiyonu başlattığında motorun ilk kez çalıştırıldığı ve aracın ekran ve göstergelerinin aşırı soğuktan hiç etkilenmeden anında hayata döndüğü açıklanıyor. Ekstrem soğukluk testi, Lexus LC Convertible’ın her hava şartında ve her sezonda sürüşe uygun olduğunu kanıtladı.

ÇOK OKUNANLAR