MOTORSPORLARI › Le Mans'ın birincisi 'Kara Yokedici'

Le Mans'ın birincisi 'Kara Yokedici'

17 Haziran 2011 / 22:06 Kara Yokedici adı takılan Audi R18 TDI, Audi’ye Le Mans 24’te 13 yılda 10’uncu birinciliği getirdi

Le Mans'ın birincisi 'Kara Yokedici'
Fransa’da bu yıl 79’uncusu düzenlenen 24 saatlik efsanevi Le Mans yarışında, kazanan yine Audi oldu. 250 bin yarış severin pistten, milyonlarcasının da TV’lerinin başından izlediği yarışta, Audi takımı üç R18 TDI ile yarıştı. İki aracın kazalar nedeniyle yarış dışında kalmasının ardından, markanın tüm umutları “2” numaralı araca ve onun üç pilotu Marcel Fassler (İsviçre), Andre Lotterer (Almanya) ve Benoit Treluyer’e (Fransa)  kaldı. Bu üç deneyimli pilot da umutları boşa çıkarmadı. Peugeot ile süren burun buruna mücadeleden galip gelerek, birincilik kupasını kaldırdı. Peugeot'lar ise 2,3,4 ve 5'inci sırayı aldılar.

Yarış sırasında Audi iki tehlikeli kaza geçirdi. 1 numaralı aracın pilotu Mike Rockenfeller, saatte 300 kilometre hızla giderken, GT kategorisinde yarışan bir araç ile çarpıştı. Rockenfeller’ın aracı saatte 270 kilometre hızla bariyerlere çarptı. Ancak pilot Audi’nin karbon fiber bloktan oluşan gövdesinin oluşturduğu pasif güvenlik sayesinde yara almadı. 3 numaralı aracın pilotu Alan McNish de yarış dışı kaldığı kazadan yara almadı. Zaferin ardından bir açıklama yapan Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Bu zafer Audi’nin ulta-hafif teknolojisinin çok zorlu koşullarda kazandığı bir zaferdir. Geçen yıl Audi olarak dayanıklılığı ve verimlilikle zafer kazanmıştık. Bu yıl da hızımızla bu ödülü hak ettik” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR