KONSEPT › Lexus, gelecek vizyonunu ortaya koydu

Lexus, gelecek vizyonunu ortaya koydu

31 Mart 2021 / 01:33 Yüzde 100 elektrikli LF-Z Electrified konsepti Lexus'un geleceğine ışık tutuyor

Lexus, gelecek vizyonunu ortaya koydu

Dünyanın en büyük hibrit otomobil üreticisi Toyota'nın bünyesindeki premium otomobil markası Lexus, günümüzde toplam 2 milyon adetlik satışa ulaşan hibrit teknolojili modelleriyle öne çıksa da, LF-Z Electrified konseptiyle yakın gelecekte tamamen elektrikli modeller de sunacağının sinyalini verdi. Konseptin lansmanıyla birlikte gelecek vizyonunu da ortaya koyan Lexus, 2025 yılına kadar, dünya çapında yüzde 100 elektrikli (BEV), plug-in hibrit (PHEV) ve kendi kendini şarj eden hibrit (HEV) araçlar dahil olmak üzere 20 tamamen yeni veya yenilenmiş model sunacak.

Sürüş performansı, etkileyici tasarım ve yüksek teknoloji kapasitesi ile Lexus’un 2025’te pazara sunmaya başlayacağı özellikleri temsil ettiği açıklanan LF-Z Electrified konseptinde, özel olarak geliştirilen bir elektrikli araç platformu kullanılıyor. Bu sayede, batarya ve elektrikli motor, DIRECT4 dört çeker teknolojisi ve diğer özellikler ideal konuma yerleştirilerek, konvansiyonel araçlara göre üstün dinamik performanslar elde edilmesi sağlanmış. Otomobil aynı zamanda yakın gelecekte Lexus müşterilerine sunulacak geliştirilmiş bilgi-eğlence sistemlerini de içeriyor.

f1a55b0e6c3b2a58a0b67fcc7f65aad5_1.jpg

LF-Z Electrified 4,880 uzunluğa, 1,960 genişliğe ve 1,600 mm yüksekliğe sahip. 600 km menzil sunan aracın batarya kapasitesi ise 90 kWh. 400 kW güce ve 700 Nm torka sahip LF-Z Electrified, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3 saniyede tamamlıyor. Lexus’un yeni DIRECT4 sistemi ise yüksek torka sahip elektrik motorların bağımsız bir şekilde kontrol edilebilmesini sağlıyor. Sürüş şartlarına göre aracı önden çekişli, arkadan itişli veya dört çeker olarak ayarlayabilen sistem, ayrıca sürüş hissini değiştiriyor ve otomobile istenen en iyi sürüş postürünü sağlıyor. Sistem, her aksta optimum tahrik gücü dağılımını gerçekleştirerek sürücünün maksimumu almasına imkan tanıyor.

Aracın dış tasarımı Lexus’a özgü duygusal çekiciliği vurgularken kabinde de ferah ve minimalist bir tasarım öne çıkıyor. LF-Z Electrified’ın kabin tasarımı Japoncadaki “dizgin” anlamına gelen Tazuna kelimesinden ilham alıyor. Bu insan merkezli Tazuna kokpit tasarımı, at ve binicinin kurduğu ilişkiye benzer şekilde, sürücünün tüm hamlelerini otomobilin en yüksek hassasiyetle tepki vermesini sağlıyor.

f1a55b0e6c3b2a58a0b67fcc7f65aad5_0.jpg

Aracın yapay zekası, sürücü ile diyalogları kullanarak kişisel tercihlerini ve sürücünün davranış karakteristiğini öğreniyor. Böylece rota rehberliği ve gidilecek konum hakkında bilgiler verebiliyor. Lexus Driving Signature (Lexus Sürüş İmzası) diye adlandırılan sürüş tarzı, otomobilin hızlanması, yavaşlaması ve yönlendirmesi sırasında sürücü ile kesintisiz bir iletişim sağlıyor. Batarya ve motor, en iyi sürüş hissini sağlayacak şekilde konumlandırılarak aracın ağırlık merkezi aşağıya çekilmiş. Yeni konumlandırma sayesinde yol yüzeyinden gelen gürültü ve titreşimlerin de azaltıldığı açıklanıyor. Yeni yerleşimle birlikte kabinde daha fazla yaşam alanı ve konfor da sunuluyor.

YENİ NESİL TEKNOLOJİK ÖZELLİKLER
LF-Z Electrified konseptinin yapay zeka özelliği, sürücünün tercihlerini sürekli olarak öğrenerek aktif rol oynuyor ve kullanıcıya göre sürücü göstergelerini şekillendiriyor. Sesli komut iletişimi sürüşün daha kolaylaşmasını sağlıyor. Bununla birlikte sesli tanıma özelliği ise sürücünün davranışlarını, tercihlerini öğrenerek sürücüye uygun öneriler yapılmasını da sağlıyor. Sürücü deneyimini geliştirmek adına her alanda destek vererek “yaşam tarzı konsiyerj” hizmeti sunuyor.

f1a55b0e6c3b2a58a0b67fcc7f65aad5_2.jpg

Aile ve arkadaşlara özel dijital anahtar sayesinde araca fiziksel anahtar olmadan erişim sağlanabiliyor. Aracın kapılarını açma ve kilitleme gibi özellikleri akıllı telefondan yönetilebiliyor. Hizmet sağlayıcılara verilen dijital anahtar ulaşımıyla birlikte araca paket teslimatı veya araç paylaşımı da yapılabiliyor. Anahtar taşıyan biri yaklaştığında aracın kapı kolu otomatik olarak çıkıyor. Kapılar, kapı kolunun üzerindeki sensöre hafifçe dokunularak açılıp kilitlenebiliyor. Bununla birlikte araçta yer alan sensörler, etraftaki araçları ve bisikletlileri algılayarak kapının açılmasını engelliyor ve araçtan inilirken yaşanabilecek kaza riskini azaltıyor.

Elektrokromik camdan yapılan panoramik tavan ise istendiğinde karartılabiliyor ve tavanda gece gökyüzünü yansıtan ışıklandırmalar kullanılabiliyor. Tavanın ortasında yer alan dokunmatik panelle ön ve arka yolcuların birbiriyle iletişim kurması sağlanırken arka koltuklarda masaj ve yatma özelliği bulunuyor.

f1a55b0e6c3b2a58a0b67fcc7f65aad5_3.jpg

Markanın yeni konsepti ve vizyonundan heyecan duyduğunu belirten Lexus Türkiye Direktörü Selim Okutur; “Otomotiv endüstrisi değişen müşteri tercihleri ve elektrifikasyonla birlikte 100 yılda bir gerçekleşen bir dönüşümden geçiyor. Grubumuz 20 yıldan fazla bir süredir hibrit araçlarla otomotivde yeni bir çığır açtı ve bu sayede elektrikli motorlar konusunda segmentinde eşsiz bir deneyime sahip. Bu tecrübemizi elektrikli motorların kullanılmasıyla çok daha ileri düzeye taşıyarak iddialı bir performans ve sürüş deneyimi ortaya koyuyoruz. Lexus olarak gelişen pazar ve müşteri ihtiyaçlarına en hızlı cevap verebilme kabiliyetine sahip bir markayız. Benzer şekilde otonom araçlar konusunda da Lexus olarak yenilikçi bir yaklaşım içerisindeyiz. Lexus otonom araç teknolojisiyle insanların hayatını daha da kolaylaştırmayı ve kazaları ortadan kaldırmayı hedefliyor ve aynı zamanda sürücü istediğinde otomobil kullanmanın tadını da çıkarabileceği bir formül geliştiriyor” dedi

f1a55b0e6c3b2a58a0b67fcc7f65aad5_4.jpg

Lexus olarak bu yeni konsept ile geleceğe daha heyecanlı baktıklarını ifade eden Okutur, “Lexus’un hibrit motorlarla elde ettiği deneyim ve yenilikçi yaklaşım bu büyük değişime markanın zaten uzun zamandır hazır olduğunu gösteriyor. Bugün sergilenen yeni konsept önümüzdeki dönemde Lexus markasının bu deneyiminin gerçeğe yansıması olacak. Bildiğiniz gibi global olarak ve Türkiye’de de hibrit modelleriyle öne çıkan premium bir markayız ve tüm modellerinde hibrit motor seçeneği sunan tek pemium marka olmamız Lexus’un yenilikçi yaklaşımını ortaya koyuyor” diye konuştu.

Lexus 2025’e kadar tüm modellerinin elektrikli versiyonlarını sunmayı planlıyor ve bu süreçte global satışlarının yarısından fazlasının elektrik motorlu olması bekleniyor. Bununla birlikte 2050’ye kadar tüm modellerinin üretim materyalleri, parça ve araç lojistikleri, bertaraf etme geri dönüşüm dahil yaşam döngüsü boyunca karbon nötr olması hedefi bulunuyor. Lexus araçlarında kullanılacak materyaller de çevresel etkiler göz önünde bulundurularak dikkatlice seçilecek.

ÇOK OKUNANLAR