SEKTÖREL › Luca de Meo, Renault’nun yeni CEO'su olarak atandı.

Luca de Meo, Renault’nun yeni CEO'su olarak atandı.

01 Şubat 2020 / 12:02 Renault yönetim kurulu, Luca de Meo'nun 1 Temmuz 2020'den itibaren CEO olarak atandığını duyurdu

Luca de Meo, Renault’nun yeni CEO'su olarak atandı.

Geçtiğimiz günlerde Jean-Dominique Senard başkanlığında toplanan Renault Grubu Yönetim Kurulu, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Luca de Meo’yu Renault S.A.’nın İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve Renault s.a.s’ın Başkanı olarak atama kararı aldığını açıkladı. Renault S.A.’nın Geçici İcra Kurulu Başkanı Clotilde Delbos, Luca de Meo göreve gelene dek İcra Kurulu Başkanı olarak görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Yönetim Kurulu ayrıca, 1 Temmuz 2020’den itibaren geçerli olacak şekilde Clotilde Delbos’un İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanması için de olumlu görüş bildirdi. 

Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard yaptığı açıklamada: “Grup ve İttifak için belirleyici bir adımı simgeleyen bu yeni yönetimden çok memnunum. Luca de Meo, hızla gelişen ve değişen otomotiv dünyasında çok başarılı bir strateji uzmanı ve vizyonerdir. Hem sektöre yönelik uzmanlığı hem de otomobillere olan tutkusu Luca de Meo’yu Grup için de çok değerli kılıyor. Olağanüstü bir biçimde grubun geçici yönetimini üstlenen Clotilde Delbos’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Görevde bulunduğu her gün, Renault’ya olan bağlılığını ve Grubun başarısı konusundaki kararlılığını göstermiştir. Birlikte, yenilenmiş ve güçlenmiş İcra Komitesi’nin de desteğiyle, Renault’nun hedefleriyle örtüşecek yüksek kaliteli ve farklı birçok yeteneğe sahip bir ekip oluşturacaklar " dedi.

1967 senesinde İtalya’nın Milano şehrinde doğan Luca de Meo, Renault’daki kariyerine başlamadan önce ilk olarak Toyota Avrupa’da, ardından da Lancia, Fiat ve Alfa Romeo markalarını yönettiği Fiat Grup’ta çalıştı. Otomotiv sektöründe 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Luca de Meo 2009 senesinde hem Volkswagen markalı binek otomobillerinin hem de Volkswagen Grubu’nun Pazarlama Direktörü olarak Volkswagen Grubu’nda çalışmaya başlamıştır. 2012 senesinde AUDI AG’nin Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilmiştir. 

1 Kasım 2015’ten Ocak 2020’ye kadar SEAT’in Yürütme Kurulu Başkanlığı’nın yanısıra, Ducati ve Lamborghini’nin Denetleme Kurulu Üyeliğini ve İtalya Volkswagen Grup’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır. 

ÇOK OKUNANLAR