SEKTÖREL › Mazda esnek üretim modeline geçti

Mazda esnek üretim modeline geçti

05 Aralık 2021 / 23:33 Mazda, Japonya Hofu Fabrikası'nda gerçekleştirdiği yeniliklerle üretim kabiliyetini artırdı

Mazda esnek üretim modeline geçti

Mazda, hali hazırda Mazda6 ve CX-5 modellerinin üretildiği H2 üretim hattında kapsamlı değişikliklere gittiğini duyurdu. Yeni modellere ve değişen taleplere hızlı bir şekilde yanıt verebilen bu esnek üretim modellemesi, Mazda'nın Monotsukuri adını verdiği yenilikçi inovasyon yaklaşımının en son örneği olarak adlandırılıyor.

cb95bfe20d7974a51ccab66b35a26fe7_0.jpg

Mazda'nın çok yönlü çözüm stratejisinin önemli bir ayağı olan geliştirmeler sonucunda, üretim hattı değişen ihtiyaçlara göre şekillendirilebiliyor. Bu sayede aynı hat üzerinde büyük veya küçük platformlu, içten yanmalı veya elektrikli motorlu, enlemesine ya da uzunlamasına motor yerleşimine sahip otomobiller üretilebilecek. İleriye dönük karma üretim felsefesi, aynı zamanda 2022 yılında tanıtılacak SUV modellerine de hayat verecek.    

cb95bfe20d7974a51ccab66b35a26fe7_1.jpg

Yeniden düzenlenen üretim hattının kalbini, çapraz dolly bandı modellemesi oluşturuyor. Yeni yapıda sabit konveyör bantları ve askılarına yer verilmiyor ve hat fiziksel olarak özgür kılınıyor. Sabit bantlar ve askıların yerine zeminle aynı hizada bulunan paletlere yer veriliyor ve bu paletler "dolly silindirler" vasıtasıyla hareket ediyor. Sabit üretim hattına göre çok daha hızlı şekillendirilebilen bu üretim hattına gelecekte daha fazla bölüm eklenerek kapasite genişletilebiliyor. Kolay hareket eden paletli yapı sayesinde çalışanların daha serbest bir alana kavuştuğunu dile getiren Mazda Motor Corporation Kıdemli Genel Müdürü Takeshi Mukai; Hofu Fabrikası'nın yarısından fazlasının yeni stratejiye göre kurgulandığını belirtiyor. Yatırım maliyetlerini yüzde 10 düşüren bu strateji, geleneksel montaj hattını geliştirme sürecinin 5'te 1'i kadar zaman alıyor.

ÇOK OKUNANLAR