› Mercedes SLS AMG Roadster

Mercedes SLS AMG Roadster

31 Mayıs 2011 / 02:54 Daha önce kamuflajlı gövdesiyle ortaya çıkan çarpıcı otomobilin tüm detayları açıklandı. İşte yeni fotoğraflarla SLS AMG Roadster...

Mercedes SLS AMG Roadster
SLS AMG'nin roadster versiyonu resmi olarak duyuruldu. Karoser yapısı 50’lerin rüya modellerinden 300 SL Roadster’a oldukça benzeyen SLS AMG Roadster, martı şeklinde açılan kapılarını kaybetse de, gerek görünümü gerekse performansıyla etkileyiciliğini koruyor. Otomobilin siyah, bej ve kırmızı renk seçenekleri sunan tentesinin iskeletinde, magnezyum, çelik ve alüminyum gibi materyaller kullanılmış. Tavanı, 50 km/s hıza kadar 11 saniyede açılabilen otomobilin arka camı hayli geriye konumlandırılmış. Otomobilin tavanı için gürültü ve su sızdırmazlığına karşı sistemler de geliştirilmiş.

9 karoser, 8 iç mekan rengine sahip olan SLS AMG Roadster’ın iç mekanıysa  havacılıktan ilham alınarak tasarlanmış. Karbonfiber ve deri materyallerin cömertçe kullanıldığı süperspor, ısıtmalı koltukları ve AIRSCARF adındaki boyun ısıtma sistemiyle cabrio keyfini serin havalarda da yaşatmayı hedefliyor. Opsiyonel olarak sunulacak olan Bang&Olufsen BeoSound ses sistemiyle otomobilde yüksek kalitede müzik dinlemek mümkün olurken, AMG Performans Media sistemiyle de eşzamanlı performans verilerini izleme imkanı sağlanıyor. COMAND sistemiyle birlikte yürütülen program sayesinde, motor yağı,şanzıman yağı sıcaklığı,lastik basıncı, tork ve güç, 0-100 km/s hızlanma değerleri, yanal-doğrusal ivmelenme değerleri gibi pekçok veriye ulaşılabiliyor ve pist şartlarında tur zamanları kaydedilebiliyor.

Alüminyum kullanımının yoğunluğu sayesinde düşük ağırlığa sahip olan roadster’ın rijit bir gövdeye sahip olması için de ayrı bir özen gösterilmiş. Ön cam çerçevesi, marşpiyel çevresi ve şaft tüneli gibi birçok noktada ekstra destekler kullanılarak üstü açık otomobillerde oluşabilen rahatsız edici gürültüler ve titreşimler minimuma indirgenmiş. Üç noktalı emniyet kemerleri, 8 havayastığı ve roll-barlarıyla  pasif güvenliğe de önem veren roadster’ı  570 bg gücünde 6.3 litrelik V8 motor sırtlıyor. 0'dan 100 km/s hıza çıkabilmek için 3.7 saniyeye ihtiyaç duyan SLS AMG Roadster'ın son hızı, elektronik olarak 317 km/s ile sınırlandırılmış. Motora eşlik eden AMG SPEEDSHİFT DCT 7 ileri şanzımanın geçişleri 100 milisaniye civarında bir hızla gerçekleşiyor ve şanzımanın manuel kullanıma da olanak veren 4 farklı modu bulunuyor. 47:53 ağırlık dağılımıyla birlikte adaptif AMG spor süspansiyona sahip  olan SLS'in 3 aşamalı ESP’si ve diferansiyel kilidi sportiflik katsayısı yüksek sürüşler vaat ediyor. SLS AMG Roadster, isteğe bağlı olarak, seramik disklere sahip AMG fren sistemiyle de alınabilecek.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR