SEKTÖREL › Mercedes'in yeni A-serisi artık Türkiye'de

Mercedes'in yeni A-serisi artık Türkiye'de

27 Eylül 2012 / 01:34 Mercedes-Benz Türk, kompakt sınıftaki iddialı oyuncusu yeni A-serisini, zengin donanım özellikleriyle satışa sundu

Mercedes'in yeni A-serisi artık Türkiye'de
Mercedes-Benz Türk, kompakt sınıftaki yeni A-serisi modelini, Maslak Re-Fresh The Venue'de, “Yeni bir neslin kalp atışları... Duyuyor musun?” sloganı ile gerçekleştirdiği basın lansmanıyla birlikte satışa sundu. Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz ve Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan’ın yeni A-Serisi’ni basın mensuplarına tanıtmasıyla başlayan gece, A-serisini hedef kitlesi ile buluşturan “After-Work Party” ile devam etti. Ünlü rock grubu “Mor ve Ötesi” de yeni A-serisinin lansmanında sahne alarak verdiği konser ile organizasyona renk kattı.

TAMAMEN YENİ, FARKLI BİR A-SERİSİ
Mercedes-Benz markasının yeni dinamizminin açık bir ifadesi olan yeni A-serisi, en ince detayına kadar tamamen yenilendi. Tasarımı ve dinamik ruhu A-serisinin, daha ilk bakışta göze çarpan en belirgin özelliklerini oluşturuyor. A-serisinin heyecan uyandıran sportif dış tasarımı ve yüksek kaliteyi  yansıtan iç tasarımı ile kendine özgü karakteri,  Mercedes-Benz’in yeni tasarım stratejisini yansıtıyor. Yeni A-Serisi, çok sayıda farklı seçenekle kişiselleştirilebilen temel teknik özelliklerin yanı sıra, müşterinin kişisel zevklerine hitap edecek 3 farklı tasarım konsepti ile sunuyor;  "Urban", "Style" ve "AMG Sport".

ZENGİN GÜVENLİK DONANIMLARI
Güvenlik önlemleri tamamen güncellenen yeni A-serisi, kendi sınıfında, arkadan çarpma riskini azaltan fren destekli ve radar temelli çarpışma uyarı sistemine standart olarak sahip olan tek otomobil. “Çarpışmayı önleme yardımcısı” adı verilen bu sistem, dikkati dağılmış olabilecek sürücüyü tanımlanmış engellere karşı uyarmak için görsel ve işitsel uyarılar veriyor ve gerekli freni yapabilmek için “acil fren desteği”ni hazırlıyor. Bu, sürücü güçlü bir şekilde fren pedalına bastığı an başlıyor. Bir kazanın “geliyorum” dediği an ile darbe anı arasında geçen saniyelik sürede yolcuları en iyi şekilde korumak için gerekli önlemleri alan PRE-SAFE yolcu koruma sistemi de bu segmentte ilk kez yeni A-serisinde sunuluyor. A-Serisi’nde sunulan diğer dikkat çeken güvenlik önlemleriyse şöyle;

• Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran -  Konsantrasyon kaybı yardımcısı (Attention Assist)
• 7G-DCT ile standart olarak sunulan araç dururken freni sürdürme işlevi (Brake Hold Function)
• Yokuş kalkış desteği (Hill Hold Function)
• Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak aracın dur/kalk yapmasını sağlayan – Distronic Plus
• Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü al-mayacak şekilde otomatik ayarlayan – Otomatik uzun far yardımcısı (Adaptive Highbeam Assist)
• Dış aynalardaki kör noktaları tarayan ve uyaran - Kör nokta yardımcısı (Blind Spot Assist)
• Hız sınırı yardımcısı (Speed Limit Assist)
• Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan - Aktif park yardımcısı
• Sesle kumanda sistemi LINGUATRONIC
• Geri görüş kamerası

VERİMLİ MOTOR GAMI
Her performans gereksinimine uygun olarak hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri ile geniş bir yelpaze sunan yeni A-serisi, enerji verimliliği açısından da en ileri teknolojiyi yansıtıyor. Yeni A-serisindeki tüm motorlar, dört silindirli olup, standart olarak ECO start/stop özelliğine sahip. Bu motorlar 6-ileri manuel şanzıman ile veya opsiyonel olarak 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor.

Otomobilin yeni nesil benzinli motorları, A180’de 1.6 litre hacimden 122 bg, A200’de yine 1.6 litre hacimden 156 bg ve A250’de ise 2.0 litre hacimden 211 bg güç sunuyor. Yeni A-Serisi’ndeki dizel motor seçenekleri de etkileyici bir performans ve çevre uyumu sergiliyor. A180 CDI manuel şanzımanlı versiyonunda 1.5 litre hacimden 109 bg güç ve maksimum 260 Nm tork sağlarken, otomatik şanzımanlı versiyonunda aynı gücü 1.8 litre hacimden, 250 Nm maksimum tork değer ile sunuyor. A200 CDI ise 1.8 litre hacimden maksimum 136 bg güç ve 300 Nm’ye kadar çıkan maksimum tork sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR