MOTORSPORLARI › Off-road yarışlarına Formula dokunuşu

Off-road yarışlarına Formula dokunuşu

31 Mayıs 2011 / 00:13 İSOFF tarafından Kemerburgaz off-road pistinde organize edilen 'ISOFF Challenge'ın ilk ayağı 29 Mayıs pazar günü koşuldu

Off-road yarışlarına Formula dokunuşu
İSOFF’un yepyeni bir yarış konseptini hayata geçirdiği İSOFF CHALLENGE’da ekipler heyecanın, adrenalinin ve mücadele zevkinin kat kat arttığı tamamen farklı bir formasyonda yarıştılar. Seyircilerse; yaşanan tüm ikili mücadeleleri izlemek, takla atan ekipleri takip edebilmek ve destekledikleri yarışçılara moral verebilmek için yarış boyunca etap içinde oradan oraya koştular.

Off-road yarışlarında ilk kez uygulanan bir sistemle, tamamen off-road engelleri ile donanmış bir parkurda Formula yapısına benzer bir yarış organize edildi. Tüm yarışçılar, Seeding turlarında yaptıkları zamanlara göre belirlenen sıra ile aynı anda start aldılar. Start’ın ardından daha ilk metrelerde başlayan büyük rekabet, ilerleyen kilometrelerde amansız bir mücadeleye dönüştü. 2.5 kilometre uzunluğundaki özel parkurda tam 20 tur süren bu çekişmeli off-road gösterisi, alana toplanan binlerce seyircinin tezahüratları ile renklendi.

İSOFF Challenge parkuru; dimdik tırmanışları, yan eğimli inişleri, balçık geçişleri ve çok sayıda uçma rampası ile yarışçılara off-road keyfini yaşatırken; uzun düzlüklerde pilotların off-road yarışlarında sık rastlanmayan hızlara ulaşmalarına ve arka arkaya gelen virajlarda ekiplerin, seyircilerin çılgınca alkışladığı ikili mücadeleler sergilemelerine olanak verdi.

Favori ekiplerin ardı ardına motor patlatarak, şanzıman dağıtarak, takla atarak, tekerlek kopararak yarış dışı kaldığı organizasyonda en zevkle takip edilen mücadele Can Tahincioğlu’nun Buggy’si ile Ahmet Tınkır’ın Jeep Cherokee’si arasında geçti. Tamamen farklı yapılardaki bu iki araç arasındaki çekişmede gülen taraf İnci Akü adına yarışan Ahmet Tınkır - Rafet Yılmaz ikilisi oldu. Can Tahincioğlu – Mustafa Andıbay yarışı ikinci tamamladılar. 3.lük kupası ise Suzuki Grand Vitara ile yarışan Okan Sayın – Tarık Karakaş ekibine gitti.

9 Ekibin damalı bayrağı görebildiği yarışta İSOFF organizasyonu kadar, gözetmenler ve yarışçılar da iyi bir sınav verdiler. Ara ara sarı bayrakların dalgalandığı yarışta, tüm ekipler yeni kurallara hızla adapte olarak yarışın sorunsuz tamamlanmasına olanak tanıdılar.

2011 yılına yayılmış 3 ayaktan oluşan İSOFF CHALLENGE’ın şampiyonu, yılsonunda belirlenecek.

ÇOK OKUNANLAR