MOTORSPORLARI › Peugeot'nun yeni R2 yarışçısı mücadeleye hazırlanıyor

Peugeot'nun yeni R2 yarışçısı mücadeleye hazırlanıyor

19 Nisan 2019 / 01:02 Yeni Peugeot 208 R2, Fransa’nın Vosges bölgesinde ilk dinamik testlerini gerçekleştiriyor

Peugeot'nun yeni R2 yarışçısı mücadeleye hazırlanıyor

Peugeot Sport mühendisleri yeni 208 R2 üzerinde çalışıyor. Teknik altyapı olarak Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Peugeot 208’in yol versiyonuna dayanan yeni 208 R2, markanın 450 adetle bugüne kadar ürettiği en popüler ralli otomobili olan selefinden devraldığı mirası devam ettirme sorumluluğunu üstleniyor.

Peugeot Sport mühendislerine; sürüşü eğlenceli, aynı zamanda mümkün olan en düşük işletme maliyetlerine sahip hızlı ve güvenilir bir otomobil yaratmak gibi son derece net bir hedef verilmiş. Verilen bilgiye göre; yapılan ilk testler sahip olduğu köklü bilgi birikimi ve deneyimle Peugeot Sport’un söz konusu hedefi yerine getirdiğini ortaya koyuyor. 

b73cf15bfbc2e49905f9fc75e2b66b3a_0.jpg

Yeni Peugeot 208 R2, PureTech teknolojisinden yararlanan üreticinin yeni 1.2 litrelik üç silindirli turbo benzinli motoruyla donatılmış. Yol versiyonunda başarısını kanıtlayan bu motor; Peugeot Sport mühendisleri tarafından hazırlanan daha büyük bir turbo, motorsporlarına özel motor işletim sistemi ve yeni bir şanzıman ile yoğun rekabet ortamına uyarlanmış. Yeni Peugeot 208 R2, Groupe PSA’nın B segmentindeki tüm otomobillerinde kullandığı ve hafif yapı ile üstün sürüş dinamiklerini beraberinde getiren yeni ortak CMP platformu üzerine yükseliyor.  

Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin yapmış olduğu değerlendirmede: “Peugeot Sport’un en yeni otomobili olan yeni Peugeot 208 R2’nin ilk testlerini görmek mutluluk verici. Bu, Peugeot Sport için çok önemli bir gelişme, çünkü müşteri yarışları faaliyetlerimizin ana odak noktasını oluşturuyor. Yeni Peugeot 208 R2 ile müşterilerimize en düşük işletme maliyetlerine sahip, sürüşü çok eğlenceli, son derece rekabetçi ve güvenilir bir otomobil sunmak istiyoruz. Kaydetmiş olduğumuz performans gelişiminde PureTech teknolojisiyle üretilmiş yeni 1,2 litre hacimli turbo benzinli motor önemli bir paya sahip. Şimdi kapsamlı testlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli bir aşama. Önümüzdeki birkaç ay içinde amacımız bu testleri devam ettirmek ve farklı yol yüzeylerinde ve şartlarında yeni testler yaparak maksimum seviyede veri elde etmek. Bütün bu testlerle son teknik detayları tamamlayarak 2020 sezonuna hazır olacağız.” dedi. 

ÇOK OKUNANLAR