MOTORSPORLARI › Pirelli WRC'ye dönüyor...

Pirelli WRC'ye dönüyor...

14 Ağustos 2013 / 15:29 Pirelli, 2014 sezonunda Dünya Ralli Şampiyonası'na geri dönüyor

Pirelli WRC'ye dönüyor...
Dünya Ralli Şampiyonası, lastik ve otomobil üreticileri için elde ettikleri bilgi ve tecrübeleri günlük kullanımlara aktarmaları açısından  büyük önem taşıyor. 2008–2010 yılları arasında Dünya Ralli Şampiyonası’nın tek resmi lastik tedarikçisi olarak başarılara imza atan Pirelli, aynı zamanda genç pilotları desteklemek ve geleceğin başarılı pilotlarının yetiştirilmesi için Star Driver ve WRC Akademi gibi projelerde yer almaya devam ediyor.
 
Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, diğer üç lastik üreticisiyle birlikte, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’na da lastik tedarikçisi olacak. Pirelli’nin rallide hem tek marka olarak yer aldığı hem de farklı markalarla birlikte mücadele ettiği uzun ve tanınmış bir geçmişi var. Milano doğumlu şirket, Dünya Ralli Şampiyonasında 1973’den itibaren 180 zafer elde etti.

Pirelli’nin Motorsporları Direktörü Paul Hembery: “FIA’ya, katılımımıza olan sıcak yaklaşımı için teşekkür ediyoruz ve kendimizi evimizde hissettiğimiz bir spora geri döndüğümüz için çok mutluyuz. Dünya ve Avrupa şampiyonalarının düzenlemeleri birbiriyle oldukça paralellik gösterirken bu kararı almamızdaki en büyük etken müşterilerimizin talepleridir. Lastiklerimizin kalitesi konusunda kendimize çok güveniyoruz ve ürünlerimizin ralli otomobili sanayisindeki son teknoloji ile daha da rekabetçi olacaklarına inanıyoruz. Lastik üreticisi için ralli, değişken iklim koşulları açısından ve lastiğin her türlü yol koşulunda  test edilmesi açısından muhteşem bir deneyimdir. Bağımlılık derecesinde olağanüstü bir spor olan rallide lastikler büyük farklar yaratabilir. Yeni üreticilerin yüksek ilgisi ve artan tanıtımlar sayesinde, bu deneyimi yaşamak ve şampiyonada aktif ortak olmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

FIA Ralli Başkanı Jarmo Mahonen ise: “Pirelli’nin Dünya Ralli Şampiyonasına dönüşü çok pozitif bir karardır. Dört markanın birlikte çalışacak olması, şampiyonada yarışacaklar için seçim olanağı ve çeşitlilik sağlayacaktır.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

2014 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın Pirelli’nin de yer alacağı ilk ayağı 14-19 Ocak tarihleri arasında Monte Carlo’da gerçekleştirilecek .

ÇOK OKUNANLAR