GÜNDEM › Taycan Cross Turismo Haziran'da geliyor...

Taycan Cross Turismo Haziran'da geliyor...

25 Şubat 2021 / 12:24 Zorlu testlerden geçen Taycan Cross Turismo'nun dünya lansmanı 4 Mart'ta gerçekleştirilecek

Taycan Cross Turismo Haziran'da geliyor...

Porsche’nin tamamen elektrikli ilk spor otomobili Taycan’ın yeni versiyonu Taycan Cross Turismo satışa sunulmadan önce dünyanın farklı yerlerindeki zorlu koşullarda test ediliyor. Son test sürüşleri, Nürburgring Nordschleife’den Hockenheim'daki Grand Prix pistine, İtalyan kasabası Nardò’dan Fransa - Pireneler'e kadar farklı bölgelerdeki pistlerde gerçekleştirildi. Weissach Geliştirme Merkezi'ndeki safari parkuru adı verilen yol sayesinde Afrika dışında off-road koşullarını bir adım öteye taşıyarak testler tamamlandı. Testler esnasında toplam 998.361 kilometre yol yapan Cross Turismo prototipleri, ekvator temel alındığında dünyanın etrafını neredeyse 25 kez dolaştılar.

3dd7c34adfc98142bb13bb61d67e5355_1.jpg

Porsche'nin ürettiği elektrikli otomobiller, içten yanmalı motora sahip spor otomobillerin geçtiği zorlu test programlarından geçmek zorunda. Test programları sadece üstün performans odaklı şartları değil, ayrıca tüm iklim koşullarında günlük kullanıma tam uygunluk şartını da kapsıyor. Bataryanın şarj edilmesi veya ekstrem koşullarda aktarma organlarının ve iç mekanın sıcaklıklarının kontrol altında tutulması gibi zorlu görevler, bataryadan güç alan elektrikli modellerde test edilen diğer özellikler arasında yer alıyor. Porsche için tipik olan diğer geliştirme hedefleri arasında ise yarış pisti performansı, son hızda tekrar tekrar ivmelenme kabiliyeti ve günlük kullanıma uygun bir menzil sunulması bulunuyor.

3dd7c34adfc98142bb13bb61d67e5355_4.jpg

Laboratuvarda ve test donanımlarıyla gerçekleştirilen kapsamlı testler, aerodinamik tasarımın geliştirilmesi ve doğrulanmasını da içeriyor. Böylece Cross Turismo'nun yaklaşık 325 saat boyunca rüzgar tünelinde fırtınaya göğüs gerdiği açıklanıyor. Taycan'ın spor sedan versiyonu ise geliştirme sürecinde rüzgar tünelinde 1.500 saat geçirmişti.

Yeni versiyon, Taycan'ın üstün performans ve uzun menzil gibi tüm güçlü yönlerini bünyesinde barındırıyor. Dört tekerlekten çekişli ve havalı süspansiyonlu şasinin yüksekliği ayarlanabiliyor. Otomobil ayrıca arkadaki yolcular için daha geniş bir iç mekan ve daha geniş bir bagaj hacmi sunuyor. 

3dd7c34adfc98142bb13bb61d67e5355_3.jpg

Model serisinden sorumlu Başkan Yardımcısı Stefan Weckbach; "Cross Turismo'yu geliştirirken, elbette Taycan spor sedanda sahip olduğumuz deneyimden faydalandık. En büyük zorluk, sportifliğin gereklerini off-road kabiliyetleriyle birleştirmekti. Cross Turismo, yarış pistinde yüksek performans gösterebilmeli, aynı zamanda büyük çukurlar, çamur ve çakılla başa çıkabilmeliydi." dedi. Bu koşullar, Weissach Geliştirme Merkezi’ndeki "dayanıklılık test alanında" simüle edildi. Weckbach sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonuç hayli etkileyici. Cross Turismo, özünde bir arazi aracı olmamakla birlikte asfaltsız ve toprak yollarda uzmanlaşıyor. 21 inçe kadar çıkabilen jantlarının üzerinde açık bir İsviçre çakısını andırıyor."

2020 yılında 20 binden fazla Taycan teslimat gerçekleştiren Porsche, 2021 yazında Taycan Cross Turismo Avrupa lansmanını gerçekleştirecek. Taycan Cross Turismo Haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

3dd7c34adfc98142bb13bb61d67e5355_2.jpg

ÇOK OKUNANLAR