SEKTÖREL › Toyota'nın Sakarya'daki fabrikasına yeni model ve batarya yatırımı

Toyota'nın Sakarya'daki fabrikasına yeni model ve batarya yatırımı

17 Ekim 2022 / 13:47 Yaklaşık 7 milyar TL'lik yatırım sonucunda yılda 162 bin adet hibrit ve plug-in hibrit otomobil ile 44 bin batarya üretilecek

Toyota'nın Sakarya'daki fabrikasına yeni model ve batarya yatırımı

Toyota'dan önemli bir yatırım haberi geldi. Türkiye’nin 2. büyük ihracatçı şirketi olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’da bulunan üretim tesislerinin modernizasyon yatırımı için 6.95 Milyar TL’lik yatırım teşvik belgesi aldı. Bu yatırım sonucunda yıllık 162 bin adet hibrit ve plug-in hibrit teknolojili otomobil ile 44 bin adet batarya üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor. Üretilecek yeni modelin ikinci nesil Toyota C-HR olacağı tahmin ediliyor.

bf8f71ed867558837be8a1b457c4aa91_0.jpg

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şirketimizin büyümesi; yüksek üretim kalitemizin, verimliliğimizin ve diğer birçok faaliyetlerimizin Toyota yönetimi tarafından takdir görmesinin bir sonucudur. Biz de tüm ekip arkadaşlarımızla 2023 yılında üzerimize düşen görevleri büyük bir özveri ile planladığımız çerçevede hayata geçireceğiz” dedi.

Erdoğan Şahin, “Toyota’nın sürekli gelişim yaklaşımının yansıması olan bu yatırım, güçlü üretim alt yapısı ile farklı beklentilere cevap verebilecek nitelikte araçlar üretmeye devam etmek için önemli bir adımdır. Söz konusu yatırım aynı zamanda, Toyota'nın küresel gücünün bir parçası olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, global anlamda önemli aktörlerinden biri sayıldığını da teyit etmektedir” dedi.

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası konumundaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye 2021 yılında, %90’ı 150’yi aşkın ülkeye ihraç edilen 230 bin araç üreterek ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladı. Bugüne kadar 3  milyon adetten fazla araç üretmiş olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, halen 5500 çalışanı ile üretim faaliyetlerini sürdürüyor.

ÇOK OKUNANLAR