MOTORSPORLARI › Type R'dan bir rekor daha geldi

Type R'dan bir rekor daha geldi

25 Temmuz 2018 / 21:32 Honda Civic Type R Portekiz’in ünlü Estoril pistinde sınıfının en iyi tur zamanına imza attı

Type R'dan bir rekor daha geldi

Honda Civic Type R, Type R Challenge 2018 kapsamında çıktığı pistlerde pist rekoru kırmaya devam ediyor. Serinin ilk ayağı olarak Magny-Cours GP’de pist rekorunu kıran Honda Civic Type R, ardından Belçika’nın efsanevi Spa-Franchorchamps pistinde ve devamında ise İngiltere’nin ünlü Silverstone pistinde seri üretim önden çekişli hatchback sınıfında en iyi tur zamanına imza atmıştı.

Civic Type R, 2018 Type R Challenge öncesinde, Nisan 2017’de henüz geliştirilme sürecinde efsanevi Nürburgring Nordschleife’nin önden çekişli otomobil tur zamanı rekorunu 7 dakika 43,8 saniye ile kırmıştı.

Honda, geçtiğimiz günlerde ise Portekiz'in ünlü Estoril pistinde Civic Type R ile 2 dakika 01,84 saniye seri üretim önden çekişli otomobil sınıfında yeni bir tur rekoruna imza attı. Yüksek performanslı hatchback otomobili Honda WTCR pilotu Tiago Monteiro kullandı.

Rekoru değerlendiren Honda WTCR pilotu Tiago Monteiro, “Buraya önceki otomobilin tur rekorunu kırmaya geldik. Ancak bu kolay bir şey değildi. Sonuç olarak bir rekor kırmak hiçbir zaman kolay değildir. Estoril’i dize getirmek için otomobile güvenmeniz ve onunla bütünleşmiş olmanız gerekiyor. Yeni Civic Type R güçlü, son derece kontrollü ve güven veren bir otomobil. Sonuç olarak tur rekorunu kırdık ve güncelledik” dedi ve Type R ile ilgili olarak, “Type R son derece dengeli, muhteşem bir fren performansına ve muhteşem bir motora sahip bir otomobil. Bu yüzden sadece bir yarış otomobili sürüyor gibi hissediyor insan kendini. Piste çıkınca bunun standart bir yol otomobili olduğunu çok çabuk unutuyorsun, ama bu sefer de eve dönmek istemiyorsun. Yeni Type R gerçek bir evrim. Yani; tasarım, aerodinami, süspansiyon, geometriler ve motor da tamamen farklı bir otomobilden bahsediyoruz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR