MOTORSPORLARI › V1 Challenge start alıyor

V1 Challenge start alıyor

20 Mayıs 2011 / 21:27 Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobili VOLKICAR, hünerlerini Haziran ayında başlayacak V1 Challenge’ta sergileyecek

V1 Challenge start alıyor
Volkan Işık tarafından tasarlanıp üretilen ve gerçek bir yarış otomobili olarak doğan VOLKICAR, Türkiye’de bir benzeri daha yapılmamış bir organizasyonda başrolü oynayacak. V1 Challenge adı verilen yarış organizasyonu hem kuralları hem de şehir merkezlerinde yapılacak olmasıyla Türkiye motorsporları tarihinde yepyeni bir sayfa açıyor. Toplam 7 yarıştan oluşan V1 Challenge, 26 Haziran’da Ankara Hipodrom’da start alacak.

V1 Challenge’ta birbirinden rekabetçi 24 pilot birincilik için yarışacak. Üstelik V1 Challenge’ın, pilotların motivasyonunu artıracak bir özelliği var. Her yarışta ilk üç basamağı elde eden pilotları para ödülü bekliyor. Her yarışta birinci olan pilot 3.000 TL, ikinci olan pilot 2.000 TL ve üçüncü olan pilot da 1.000 TL’lik para ödülünü kazanacak. Volkan Işık, para ödülüyle ilgili olarak “Ödüllendirme sistemi ile sporcuları desteklemek, ödüllendirme sisteminin motorsporlarında oluşmasını ve sonra da gelişmesini sağlamak istiyorum” diyor. Para ödülünün yanı sıra V1 Challenge’ı sezon sonunda birinci olarak bitiren pilot altın, ikinci olan pilot gümüş ve üçüncü olan pilot da bronz kupa kazanacak.

V1 Challenge’ın birincisini ise 7 yarıştan toplanacak puanlar belirleyecek. Her yarışta, birinci 20, ikinci 17, üçüncü 15, dördüncü 13, beşinci 11, altıncı 9, yedinci 7, sekizinci 5, dokuzuncu 4, onuncu 3, on birinci 2 ve on ikinci de 1 puan alacak. 7 yarış sonunda en fazla puanı toplayan pilot V1 Challenge 2011 birincisi olacak. Puan eşitliği durumunda en çok birincilik, eşitlik bozulmazsa, ayrıca en çok ikincilik kazanan pilot birinci olarak ilan edilecek.
 
Organizasyonun 2011 sezonu 26 Haziran’da Ankara’da başlayacak ve sırasıyla, 9 Temmuz’da İzmir’de, 16 Temmuz’da Çeşme’de, 6 Ağustos’ta Bursa’da, 18 Eylül’de Aydın’da, 16 Ekim’de İstanbul’da koşulacak yarışlarla devam edip 29 Ekim’de Eskişehir’de tamamlanacak. Çeşme ve Bursa’daki yarışların gece koşulacak olması heyecanı bir kat daha artıracak.

V1 Challenge yarışları üç ayrı formatta koşulacak. Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aydın ve Çeşme yarışları ikili kalkışlı eleme sistemi ile finale kalma esasına göre yapılacak. Bu yarışlarda her yarışmacı 5 kez ikili kalkış şeklinde yarışacak. 24 pilot arasında en iyi zamanı yapan ilk 4 pilot finale kalacak ve tekrar eleme usulü yapılacak yarışlar sonucu ilk üç dereceye girenler belli olacak.

Şampiyonanın Ankara ayağında her yarışmacı 4 kez dörtlü kalkış şeklinde 10’ar turluk 4 yarış gerçekleştirecek. Bu yarışlarda yapılan derecelere göre en iyi dört pilot belirlenecek. İlk dörde kalan pilotlar tekrar 15 tur bir yarış yaparak podyumun ilk üç basamağını belirleyecek.

İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde düzenlenecek yarış ise toplu starta sahne olacak. 24 adet VOLKICAR, diğer pist yarışlarında olduğu gibi yapılacak sıralama turlarının sonucuna göre start düzlüğüne sıralanacak. İki ayak üzerinden yapılacak yarışın her ayağı 15 dakika sürecek. İkinci ayakta pilotlar sıralama turlarının tersine sıralanarak start alacak. Böylece heyecan katsayısı da artmış olacak.

ÇOK OKUNANLAR