MOTORSPORLARI › Volkswagen'den emisyonsuz tur rekoru!

Volkswagen'den emisyonsuz tur rekoru!

09 Haziran 2019 / 22:51 Volkswagen’in elektrikli yarış otomobili ID.R Nürburgring’i 6:05.336 dakikada tamamladı

Volkswagen'den emisyonsuz tur rekoru!

Volkswagen'in iki elektrikli motora sahip olan yarış otomobili ID.R, Nürburgring-Nordschleife turunu 6:05:336 dakikada tamamlayarak bir rekora imza attı. Böylece ID.R pilotu Romain Dumas, daha önce Peter Dumbreck’in NIO EP9 ile 2017’de ele geçirdiği rekoru kırmış oldu. 500 KW'lik (680 bg) emisyonsuz yarış otomobilinin pistteki ortalama hızı ise 206.96 km/s oldu.

Volkswagen Motor Sporları, sadece 1 yıl içerisinde, ID.R modeliyle üç rekora imza attı. Romain Dumas, 24 Haziran 2018’de meşhur Pikes Peak Uluslararası Tırmanış pistinde 7:57:148 dakikayla mutlak tur rekorunu kırmıştı. Hemen üç hafta sonra, Güney İngiltere’de gerçekleştirilen Goodwood Hız Festivali’nde de 43.86 saniyeyle elektrikli otomobilde yeni bir rekor gelmişti. 

315c6ed6e165d2a549f4cd8af7776d21_0.jpg

Nürburgring’de 24-saatlik turu dört kez kazanan Romain Dumas’ya göre, ID.R’la gerçekleştirdiği rekora giden bu tur en sevdiği pistte elde ettiği en önemli başarılardan biri. “Nordschleife’de rekor sahibi olmak beni çok gururlandırıyor,” diyen Dumas, “Benim için bu dünyanın en iyi ve en zorlu yarış pisti. Yine mükemmel bir iş çıkaran Volkswagen Motor Sporları takımına teşekkür etmek istiyorum. ID.R, Nordschleife’ye çok iyi hazırlanmıştı; otomobilin sert bir biçimde hız kazanmasını, virajlarda birden sürat alışını deneyimlemek çok eğlenceliydi” diye konuştu. 

Volkswagen Motor Sporları, ID.R’ı Nürburgring Nordschleife görevine hazırlamak için Pikes Peak ve Goodwood rekor turlarındaki versiyonunu, sadece beş ay içerisinde adeta baştan yarattı. Teknik Direktör François-Xavier Demaison, “Bu gelişmiş ID.R versiyonunda, aerodinamik konfigürasyon, daha da güçlü bir biçimde mümkün en üst hıza adapte edildi” dedi. “Simülatörde ve yarış pistinde gerçekleştirdiğimiz kapsamlı test turları sayesinde, bilhassa şase ayarına, enerji idaresine ve rekor teşebbüsüne en uygun lastik seçimine odaklanarak ID.R’ı Nordschleife’ye özel koşullara adapte ettik” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR