MOTORSPORLARI › Yeni Pirelli PZero Silver ilk sınavına çıkıyor

Yeni Pirelli PZero Silver ilk sınavına çıkıyor

23 Mart 2012 / 23:52 25 Mart Pazar günü koşulacak olan Malezya GP’sinde Pirelli PZero White ve PZero Silver lastikleri kullanılacak

Yeni Pirelli PZero Silver ilk sınavına çıkıyor
Formula 1'de 2012 sezonunun ikinci yarışı olan Malezya Grand Prix’si hazırlıklarını tamamlayan Pirelli, takımların kullanımına PZero White (orta sert) ve PZero Silver (sert) olmak üzere iki tip lastik sunacak. Sepang pistinde 25 Mart 2012 Pazar günü koşulacak olan Malezya GP’sinin Pirelli için bir başka önemi ise sert lastik olarak kullanılan ve 2012 sezonu için yeniden tasarlanan PZero Silver’in ilk kez yarışacak olması.

Ekvator kuşağının biraz kuzeyinde bulunan Sepang pistinde koşulacak Malezya GP’si için ayrıca geçiş lastiği olarak Cinturato Green ve yağmur lastiği olarak ise Cinturato Blue da hazır bulundurulacak. Yağmur yağmadığında %80 civarında olan yüksek nem oranı ise özellikle pilotları zorluyor. Lastiklerini sürekli olarak geliştirmeye devam eden Pirelli’nin bu yıl ürettiği sert lastik, bileşen olarak 2011 sezonunun orta sert lastiğine yakın bir yapı sergiliyor.

Lotus F1 Team’den Romain Grosjean; “Sezonun en heyecan verici pistlerinden olan Sepang, aynı zamanda benim favori pistim” derken, Pirelli motorsporları Direktörü Paul Hembrey “Belki de sezonun en zorlu mücadelesine şahit olacağız. Yağma olasılığı olan yağmur takımların tüm stratejisini alt-üst edebileceği gibi, yüksek nem oranı da pilotları fiziki olarak zorlayacaktır. Malezya için belirlediğimiz iki lastik tipi arasında yaklaşık 1 saniye zaman farkı var. 2011 sezonunda fu fark 1,2 saniye idi. Bunun dışında Sepang pisti bolca geçiş imkanı olan yapısıyla da heyecanı arttıran bir yapı ortaya koyuyor. Keyifli bir hafta sonu olacak” dedi.

Formula 1 takvimine 1999 yılında dahil olan Sepang pisti 5.543 metre uzunluğa sahip. 56 tur üzerinde koşulan yarış sonunda her bir pilot 310,40 km yol kat etmiş oluyor. 2007 yılında yüzeyi yenilenen pist tamamen düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip.

ÇOK OKUNANLAR